Přeskočit na obsah

Kongregace pro evangelizaci národů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kongregace pro evangelizaci národů
Congregatio pro Gentium Evangelizatione
„řídit a koordinovat dílo evangelizace národů a misionářské spolupráce na celém světě, při zachování kompetence Kongregace pro východní církve.[1]
Založeno22. června 1622
Zrušeno5. června 2022
AdresaPalazzo di Propaganda Fide,
Piazza di Spagna, 48 - 00187 Roma
Kongregace na vatican.va
Dikasterium Římské kurie

Kongregace pro evangelizaci národů (lat. Congregatio pro Gentium Evangelizatione) byla jednou z kardinálských kongregací římské kurie. Jejím úkolem bylo podle konstituce Pastor Bonus řídit a koordinovat dílo evangelizace národů a misionářské spolupráce na celém světě, při zachování kompetence Kongregace pro východní církve".[2]

Historie kongregace[editovat | editovat zdroj]

Kongregaci založil po několika neúspěšných[zdroj?] pokusech papež Řehoř XV. bulou Inscrutabili Divinae Providentiae z 22. června 1622.

  • Dřívější „Svatá Kongregace pro šíření víry“ (lat. Sacra Congregatio de Propaganda fide), jež byla vydána tímto papežem dne 6. 1. 1622, významně zasáhla do českých poměrů v 17. a 18. století. Tato Kongregace propagandy se podílela na koncepci protireformace a rekatolizace.[3] Horlivou misijní činnost „Kongregace propagandy“ podpořil vydáním tzv. restitučního ediktu i císař Ferdinand II.Štýrský.

Později papež Urban VIII. kongregaci pověřil i správou solní pokladny (lat. cassa salis).

Kongregace byla zrušena k 5. červnu 2022, kdy vstoupila v účinnost apoštolská konstituce Praedicate Evangelium a její kompetence byly přiděleny nově vzniklému Dikasteriu pro evangelizaci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pastor Bonus, čl. 85
  2. Pastor Bonus, 85
  3. BALCÁREK, Pavel. Kongregace pro šíření víry v době třicetileté války (její působnost, organizace, chod kanceláře a archiv) [online]. Brno: Filozofická fakulta, Univerzita Brno [cit. 2023-03-11]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]