Kongregace pro evangelizaci národů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kongregace pro evangelizaci národů
Emblem of the Holy See usual.svg
Congregatio pro Gentium Evangelizatione
„řídit a koordinovat dílo evangelizace národů a misionářské spolupráce na celém světě, při zachování kompetence Kongregace pro východní církve.[1]
Založeno 22. června 1622
Zrušeno 5. června 2022
Adresa Palazzo di Propaganda Fide,
Piazza di Spagna, 48 - 00187 Roma
Kongregace na vatican.va
Dikasterium Římské kurie

Kongregace pro evangelizaci národů (lat. Congregatio pro Gentium Evangelizatione) byla jednou z kardinálských kongregací římské kurie. Jejím úkolem bylo podle konstituce Pastor Bonus "řídit a koordinovat dílo evangelizace národů a misionářské spolupráce na celém světě, při zachování kompetence Kongregace pro východní církve" (Pastor Bonus, 85).

Historie kongregace[editovat | editovat zdroj]

Tuto kongregaci po několika neúspěšných pokusech založil papež Řehoř XV. bulou Inscrutabili Divinae Providentiae z 22. června 1622 pod názvem "Kongregace de Propaganda fide" (nebo K. fidei propagandae). V roce 1917 se od ní oddělila Kongregace pro východní církve a roku 1967 jí papež Pavel VI. dal její současné jméno. Kongregace de Propaganda fide významně zasahovala v 17. a 18. století i do českých poměrů. Podílela se na koncepci rekatolizace a papež Urban VIII. ji pověřil správou solní pokladny (lat. cassa salis). Kongregace byla zrušena k 5. červnu 2022, kdy vstoupila v účinnost apoštolská konstituce Praedicate Evangelium a její kompetence byly přiděleny nově vzniklému Dikasteriu pro evangelizaci.


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pastor Bonus, čl. 85

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]