Zlatá růže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatá růže
Rosa d'oro
Zlatá růže vyrobená Giuseppem a Pietrem Paolem Spagnovými (asi 1818/1819), dnes umístěná v pokladnici v Hofburgu
Zlatá růže vyrobená Giuseppem a Pietrem Paolem Spagnovými (asi 1818/1819), dnes umístěná v pokladnici v Hofburgu
Uděluje
Emblem of the Papacy SE.svg
Svatý stolec
Založeno 1049
Uděluje se za katolického ducha a loajalitu ke Svatému stolci
Status dosud udílena
Hlava řádu František

Zlatá růže (latinsky Rosa aurea) je drahocenná posvěcená dekorace ve tvaru růžové ratolesti se šesti květy na šesti výhonkách, s listy a trny, tepaná ze zlaceného stříbra, s drahokamy vsazenými do středu okvětních lístků, napuštěných vonnými esencemi (balzámem a pižmem), kterou pro papeže od roku 1096 dosud zhotovují mistři zlatnického oboru. V minulkosti papežové darovali za celý pontifikát jednu až čtyři růže, během 20. století se počet ještě snížil, zatímco jiná papežská vyznamenání a řády se začaly udělovat častěji.

Papež růži každoročně osobně požehná na čtvrtou neděli postní a uděluje ji buď sám, nebo prostřednictvím některého kardinála, jako zvláštní vyznamenání osobnostem, chrámům, městům či vládám pro jejich katolického ducha a loajalitu ke Svatému stolci. Její udělení je považováno za vysoké vyznamenání, je oceněním náboženských činů a vyjádřením mimořádné papežské přízně.

Mezi takto vyznamenanými byl například francouzský král Karel IX., jemuž udělil zlatou růži papež Řehoř XIII. jako výraz díků za vyvraždění hugenotů.

V současné době papežové růži udělují spíše vzácně a prakticky výhradně místům, nikoliv lidem. Posledních pět pontifiků udělilo celkem 33 Zlatých růží (stav k roku 2013) a ani jedna z nich nebyla určena člověku. Papež Pavel VI. jich udělil pět, Jan Pavel I. žádnou (vzhledem k jeho krátkému pontifikátu) a Jan Pavel II. devět, z nichž jednu obdržela velehradská bazilika (1985). Zvyk udělování zlaté růže prodělal menší renesanci za pontifikátu Benedikta XVI., který udělil udělil celkem devatenáct zlatých růží počínaje Jasnou Horou (2006), a konče národní bazilikou na Kubě v roce (2012). Papež František udělil svou první zlatou růži v listopadu 2013 Bazilice Panny Marie Guadalupské v Mexiku.

V České republice jsou v současné době 3 Zlaté růže, a to v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, jíž ji odkázala jako dar Marie Anna Savojská, císařovna rakouská a poslední korunovaná královna česká, která ji obdržela roku 1832 od papeže Řehoře XVI., druhu poutní místo Římov a třetí Zlatou růži udělil velehradské bazilice v roce 1985 papež sv. Jan Pavel II.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]