Zlatá růže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zlatá růže vyrobená Giuseppem a Pietrem Paolem Spagnovými (asi 1818/1819), dnes umístěná v pokladnici v Hofburgu

Zlatá růže je drahocenná posvěcená dekorace z čistého zlata, kterou pro papeže po staletí vyrábějí nejlepší mistři ve zlatnickém oboru. Papež ji uděluje jako zvláštní vyznamenání osobnostem, chrámům, městům či vládám pro jejich katolického ducha a loajalitu ke Svatému stolci. Její udělení je považováno za obrovské ocenění a vyjádření mimořádné papežské přízně. K žehnání růže dochází obvykle na čtvrtou neděli postní.

Mezi takto vyznamenanými byl například francouzský král Karel IX., jemuž udělil zlatou růži papež Řehoř XIII. jako výraz díků za vyvraždění hugenotů.

V současné době papežové růži udělují vzácně a prakticky výhradně místům, nikoliv lidem. Poslední čtyři papežové udělili celkem 12 Zlatých růží (stav k únoru 2008) a ani jedna z nich nebyla určena člověku. Papež Pavel VI. jich udělil pět, Jan Pavel I. žádnou (vzhledem k jeho krátkému pontifikátu logické) a Jan Pavel II. tři, z nichž jednu obdržela velehradská bazilika (1985). Je ale možné, že zvyk udělování zlaté růže nyní prodělává renezanci, protože Benedikt XVI. udělil během prvních čtyř let svého pontifikátu čtyři růže: Jasné Hoře (2006), aparecidské bazilice (2007), mariazellské bazilice (2007) a Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception (2008).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]