Zlatá růže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zlatá růže
Rosa d'oro
Zlatá růže vyrobená Giuseppem a Pietrem Paolem Spagnovými (asi 1818/1819), dnes umístěná v pokladnici v Hofburgu
Zlatá růže vyrobená Giuseppem a Pietrem Paolem Spagnovými (asi 1818/1819), dnes umístěná v pokladnici v Hofburgu
Uděluje
Emblem of the Papacy SE.svg
Svatý stolec
Založeno 1049
Uděluje se za katolického ducha a loajalitu ke Svatému stolci
Status dosud udílena
Hlava řádu František

Zlatá růže je drahocenná posvěcená dekorace z čistého zlata, kterou pro papeže po staletí vyrábějí nejlepší mistři ve zlatnickém oboru. Papež ji uděluje jako zvláštní vyznamenání osobnostem, chrámům, městům či vládám pro jejich katolického ducha a loajalitu ke Svatému stolci. Její udělení je považováno za obrovské ocenění a vyjádření mimořádné papežské přízně. K žehnání růže dochází obvykle na čtvrtou neděli postní.

Mezi takto vyznamenanými byl například francouzský král Karel IX., jemuž udělil zlatou růži papež Řehoř XIII. jako výraz díků za vyvraždění hugenotů.

V současné době papežové růži udělují spíše vzácně a prakticky výhradně místům, nikoliv lidem. Posledních pět pontifů udělilo celkem 33 Zlatých růží (stav k roku 2013) a ani jedna z nich nebyla určena člověku. Papež Pavel VI. jich udělil pět, Jan Pavel I. žádnou (vzhledem k jeho krátkému pontifikátu) a Jan Pavel II. devět, z nichž jednu obdržela velehradská bazilika (1985). Zvyk udělování zlaté růže prodělal menší renezanci za pontifikátu Benedikta XVI., který udělil udělil celkem devatenáct zlatých růží počínaje Jasnou Horou (2006), a konče národní bazilikou na Kubě v roce (2012). Papež František udělil svou první zlatou růži v listopadu 2013 Bazilice Panny Marie Guadalupské v Mexiku.

V České republice jsou v současné době 2 Zlaté růže, a to v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, jíž ji odkázala jako dar Marie Anna Savojská, císařovna rakouská a poslední korunovaná královna česká, která ji obdržela roku 1832 od papeže Řehoře XVI., a druhou Zlatou růži udělil velehradské bazilice v roce 1985 papež sv. Jan Pavel II.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]