Řehoř XII.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Svatost
Řehoř XII.
205. papež
Gregory XII.jpg
Církev římskokatolická
Zvolení 30. listopadu 1406
Uveden do úřadu 19. prosince 1406
Pontifikát skončil 4. července 1415
Předchůdce Inocenc VII.
Nástupce Martin V.
Znak Znak
Svěcení
Biskupské svěcení 12. června 1405
Osobní údaje
Rodné jméno Angelo Corrario (Correr, Corraro)
Datum narození 1326
Místo narození Benátky, Benátská republika Benátská republika
Datum úmrtí 18. října 1417
Místo úmrtí Recanati, Marche, Papežský stát Papežský stát
Místo pohřbení konkatedrála diecéze Macerata-Tolentino-Recanati-Cingoli-Treia San Flaviano
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řehoř XII. (vlastním jménem Angelo Corrario) (cca 1326, Benátky18. října 1417, Recanati), v letech 14061415 byl 205. papež katolické církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl následníkem Inocence VII. od 30. listopadu 1406 poté, co byl zvolen v Římě. V konkláve tehdy zasedalo jen 15 kardinálů. Zvolen byl pod podmínkou, že pokud avignonský papež Benedikt XIII. zruší všechny požadavky na papežský stolec, on se zachová stejně, aby mohla být uskutečně nová volba, a tak by bylo ukončeno papežské schizma.

K tomu samozřejmě nedošlo a situace zůstala komplikovaná. Ani jeden papež nechtěl ustoupit a oba se považovali za platně zvolené.

Navíc svolala část kardinálů v roce 1409 koncil v Pise. Kardinálové zde vyzvali oba papeže, aby odstoupili a zvolili nového papeže Alexandra V. Oba dosavadní papežové Řehoř a Benedikt ale odmítli abdikovat, čímž v Evropě existovali již tři papežové a situace se ještě více zkomplikovala. Alexandr V. brzy zemřel, nahradil ho kardinál Baldassare Cossa pod jménem Jan XXIII. sídlící v Pise.

Řehoř neuznával ani Jana XXIII. a opíral se o podporu zejména neapolského krále Ladislava, který ovládal hlavní město Řím.

Situace se vyřešila až na Kostnickém koncilu. Řehoř nominoval Karla z Malatesty a kardinála Dominici di Ragusa za své legáty. Kardinálové vyzvali všechny tři papeže, aby opustili papežský stolec. Řehoř tak nakonec učinil a jmenovali jej papežským legátem v Anconě. Koncil pak sesadil také vzdoropapeže Jana XXIII., který odmítnul odstoupit, z Kostnice uprchnul, byl však dopaden a zavřen. Západní schizma skončilo jmenováním nového papeže Martina V.

Řehoř dožil svůj život v klidu v Anconě. Je pohřben v katedrále v Recanati. Papežové, kteří vládli po něm, jsou všichni pohřbení v Římě.


Papež
Předchůdce:
Inocenc VII.
14061415
Řehoř XII.
Nástupce:
Martin V.