Jan XXIII. (vzdoropapež)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vzdoropapež Jan XXIII.
Znak vzdoropapeže Jana XXIII.

Jan XXIII. (kolem 137022. prosince 1419 Florencie), vlastním jménem Baldassare Cossa, byl vzdoropapež (14101415), následník Alexandra V., zvoleného pisánským koncilem.

Kardinál Cossa předsedal pisánskému koncilu (1409), jehož cílem bylo ukončení papežského schizmatu, který existoval již od roku 1378. Kardinálové sesadili dva dosavadní papeže, římského Řehoře XII. a avignonského Benedikta XIII. a novou hlavou církve zvolili Petra Philarga, který přijal jméno Alexandr V. Tím se však pouze schizma prohloubilo. Dosavadní papeži se totiž svého pontifikátu nevzdali, což vedlo ke vzniku trojpapežství.

Náhrobek vzdoropapeže Jana XXIII.
Baptisterium S.Giovanni, Florencie

V květnu 1410 Alexandr V. zemřel a jeho následovníkem se stal Cossa. Situace se nelíbila římskému králi Zikmundovi, který přiměl Jana XXIII., aby svolal nový koncil do Kostnice. Ten rozhodl o abdikaci všech tří papežů a jako nového papeže zvolil Ottu Colonnu, který přijal jméno Martin V. Jan XXIII. abdikovat odmítl a z Kostnice uprchl, ale byl dostižen Zikmundovými vojáky, uvězněn a sesazen.

Britský historik 18. století Edward Gibbon uvádí v knize Úpadek a pád římské říše, že Cossu obviňovali z pirátství, vražd, znásilnění, sodomie a incestu; za tehdejší politické situace však byla takováto obvinění protivníky často vznášena bez reálného podkladu.

Baldassare Cossa zemřel 22. prosince 1419 ve Florencii smířen s církví; o něco dříve jej Martin V. jmenoval děkanem kardinálského sboru. Je uložen do nádherného sarkofágu ve florentském baptisteriu.

Jméno Jan XXIII. si řádně zvolený papež vybral až roku 1958. Fakt, že přes 500 let žádný papež nepřijal jméno Jan, je pravděpodobně důsledkem kontroverzních činů a role kardinála Cossy. Rozhodnutí řádného papeže Jana XXIII. nepřijmout jméno Jan XXIV. se chápe jako potvrzení toho, že Baldassare Cossa nebyl právoplatným papežem. Jan XXIII. si údajně zvolil jméno Jan mimo jiné i proto, aby je po 500 letech očistil.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]