Formosus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Svatost
Formosus
111. papež
Papež Formosus
Papež Formosus
Církev římskokatolická
Zvolení září 891
Uveden do úřadu 6. října 891
Pontifikát skončil 4. dubna 896
Předchůdce Štěpán V.
Nástupce Bonifác VI.
Osobní údaje
Datum narození asi 816?
Místo narození Ostie, Papežský stát Papežský stát
Datum úmrtí 4. dubna 896
Místo úmrtí Řím, Papežský stát Papežský stát
Místo pohřbení Bazilika svatého Petra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Formosus (asi 816? Ostie4. dubna 896 Řím) byl papežem od 6. října 891 až do své smrti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Tento papež působil v Itálii v 9. století, v době, kdy se zde střetávaly různé politické tendence. V Římě působily dvě strany – progermánská, stranící panovníkům Východofranské říše, a profrancká, přiklánějící se spíše k Západofranské říši. Formosus, původně biskup z Porta, patřil k čelným představitelům strany progermánské. Angažoval se při pokusu o puč proti papeži Janovi VIII., za což byl exkomunikován. Rehabilitace se dočkal od papeže Marina I.

V době jeho zvolení se politická situace změnila. Profranská strana ztratila politickou moc a progermánská strana se rozštěpila. Jedna část kléru nyní přála italskému králi Widovi ze Spoleta a jeho synu Lambertovi ze Spoleta, druhá část pak stála na straně východofranského krále Arnulfa a k této straně patřil i papež. Protože moc papeže byla italskými králi ohrožována, pozval Formosus do Itálie Arnulfa. Ten roku 896 dobyl Řím, pak byl ale stižen mrtvicí a musel Itálii opustit. Papež se stal terčem nacionálně ovlivněné nenávistné kampaně a byl během nepokojů pravděpodobně otráven.

Nenávist Lamberta ze Spoleta šla ale až za hrob a tak nechal roku 897 mrtvolu exhumovat a uspořádal s mrtvým Formosem soudní proces, známý jako synoda mrtvých.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Papež
Předchůdce:
Štěpán V.
891896
Formosus
Nástupce:
Bonifác VI.