Jan XII.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Svatost
Jan XII.
130. papež
Papež Jan XII.
Papež Jan XII.
Církevřímskokatolická
Zvolení16. prosince 955
Pontifikát skončil6. listopadu 963
PředchůdceAgapetus II.
NástupceBenedikt V.
Osobní údaje
Datum narozeníasi 937
Místo narozeníŘím, Papežský stát Papežský stát
Datum úmrtí14. května 964
Místo úmrtíŘím Papežský stát Papežský stát, Svatá říše římská Svatá říše římská
Místo pohřbeníLateránská bazilika
Seznam papežů nosících jméno Jan
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan XII. (asi 937, Řím14. května 964, Řím), vlastním jménem Oktavián, kníže tuskulský, byl papežem v období od 16. prosince 955 do roku 963 (resp. do své smrti roku 964).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Římě jako syn Albericha II. ze Spoleta, faktického vládce Říma a člena mocné rodiny Tuskulů, která ovládala papežskou politiku více než jedno půlstoletí. Papežem se stal sotva osmnáctiletý, jedná se tedy o jednoho z nejmladších papežů v historii. V roce 960 se dostal do konfliktu s mocnými Langobardy na jihu Itálie. Ve snaze získat si spojence hledal pomoc u německého krále Oty I. a korunoval jej za císaře. Posléze se však znelíbil i Otovi I., který se jej pokusil svrhnout. V průběhu tohoto pokusu o svržení papež Jan XII. nakonec předčasně zemřel.

Úpadek papežské autority[editovat | editovat zdroj]

Byl obviňován ze sexuální nevázanosti a z toho, že „proměnil Vatikán ve veřejný dům“. Byl dokonce i na svou dobu natolik krutý, že Římané usilovali o jeho krev. Dopustil se incestu s vlastní matkou, v lateránském paláci provozoval harém, hrál hazardní hry s penězi vybranými od poutníků, své milostnice odměňoval zlatými kalichy, které pocházely z baziliky sv. Petra a znásilňoval ženy přímo v kostele sv. Jana Lateránského. Vydrancoval baziliku sv. Petra a před rozhořčenými Římany prchl do Tivoli. Nakonec byl souzen za to, že si za vysvěcení na kněze nechal platit, oslepil svého duchovního rádce, vykastroval kardinála (a přivodil tak jeho smrt) a byl obviněn z vraždy, křivé přísahy, svatokrádeže, krvesmilstva se svými příbuznými a z toho, že vzýval démony. Po návratu z exilu nechal všechny své nepřátele bez lítosti popravit. V roce 963 jej synod zbavil moci a zvolil papežem Lva VIII. Legenda praví, že zemřel při cizoložství na mozkovou mrtvici, podle jiných pramenů měl být zabit manželem ženy, kterou svedl.

Historici po jeho smrti ironicky napsali: „Po dlouhé době zemřel zase jeden papež v posteli, bohužel ne ve své vlastní.“

Byl posledním papežem období pornokracie. Jeho pozdější portrét byl namalován podle fantasie umělce, protože zemřel, nebo byl zavražděn ve věku 27 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Smrt papeže Jana XII.
Ilustrace zobrazující papeže Jana XII.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Papež
Předchůdce:
Agapetus II.
955963/964
Jan XII.
Nástupce:
Lev VIII.