Jan XII.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Svatost
Jan XII.
130. papež
Papež Jan XII.
Církev římskokatolická
Zvolení 16. prosince 955
Pontifikát skončil 6. listopadu 963
Předchůdce Agapetus II.
Nástupce Benedikt V.
Osobní údaje
Datum narození asi 937
Místo narození Řím, Papežský stát Papežský stát
Datum úmrtí 14. května 964
Místo úmrtí Řím Papežský stát Papežský stát, Svatá říše římská Svatá říše římská
Místo pohřbení Lateránská bazilika
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan XII. (asi 937, Řím14. května 964, Řím), vlastním jménem Oktavián, kníže tuskulský, byl papežem v období od 16. prosince 955 do roku 963 (resp. do své smrti roku 964).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Římě jako syn Albericha II. Byl jedním z nejmladších papežů v historii církve, funkce se ujal jako osmnáctiletý.

Byl obviňován ze sexuální nevázanosti a z toho, že „proměnil Vatikán ve veřejný dům“. Byl dokonce i na svou dobu natolik krutý, že Římané usilovali o jeho krev. Dopustil se incestu s vlastní matkou, v lateránském paláci provozoval harém, hrál hazardní hry s penězi vybranými od poutníků, své milostnice odměňoval zlatými kalichy, které pocházely z baziliky sv. Petra a znásilňoval ženy přímo v kostele sv. Jana Lateránského. Vydrancoval baziliku sv. Petra a před rozhořčenými Římany prchl do Tivoli. Nakonec byl souzen za to, že si za vysvěcení na kněze nechal platit, oslepil svého duchovního rádce, vykastroval kardinála (a přivodil tak jeho smrt) a byl obviněn z vraždy, křivé přísahy, svatokrádeže, krvesmilstva se svými příbuznými a z toho, že vzýval démony. Po návratu z exilu nechal všechny své nepřátele bez lítosti popravit. V roce 963 jej synod zbavil moci a zvolil papežem Lva VIII. Legenda praví, že zemřel při cizoložství na mozkovou mrtvici, podle jiných pramenů měl být zabit manželem ženy, kterou svedl.

Historici po jeho smrti ironicky napsali: „Po dlouhé době zemřel zase jeden papež v posteli, bohužel ne ve své vlastní.“

Byl posledním papežem období pornokracie. Jeho pozdější portrét byl namalován podle fantasie umělce, protože zemřel, nebo byl zavražděn ve věku 27 let.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Papež
Předchůdce:
Agapetus II.
955963/964
Jan XII.
Nástupce:
Lev VIII.