Urban I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Urban I.
17. papež
A portrait of Pope Saint Urban I.jpg
Církev Římskokatolická církev
Pontifikát začal ca. 222
Pontifikát skončil 230
Předchůdce Kalixt I.
Nástupce Poncián
Osobní údaje
Datum narození ???
Místo narození Řím, Římská říše
Datum úmrtí 23. května 230
Místo úmrtí Řím, Římská říše
Svatořečení
Svátek 25. května
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Patron vinařů a bednářů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Urban I., latinsky Urbanus, byl 17. papežem katolické církve. Jeho pontifikát se datuje do let 222230. Zemřel 23. května 230. Je patronem vinařů a bednářů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Socha sv. Urbana v Cieszowé v Polsku

Údajů o jeho životě je známo velmi málo, o to více o sv. Urbanovi vzniklo legend. Problémem je jeho občasná záměna s galským biskupem, svatým Urbanem z Langres, který se liší biskupskou korunou. Urban I. byl papežem v období vlády Alexandra Severa, které bylo pro křesťany obdobím relativního klidu bez přílišného pronásledování. Podle Liber Pontificalis pocházel z Říma a jeho otec se jmenoval Pontianus.

Za Urbanova pontifikátu pokračovaly spory se vzdoropapežem Hippolytem, neboť Urban I. zastával postoje svých předchůdců Zefyrina a Kalixta I. Podle legendy také obrátil na víru Valeriána, manžela svaté Cecilie a jeho bratra Tiburtia. Zdá se však, že právě v tomto případě jde o shodu jmen a zmíněný Urban nebyl papež Urban I.

Urban I. zemřel 23. května 230, ale jeho památku katolická církev uctívá v den jeho pohřbu 25. května. Protože za vlády Alexandra Severa prakticky nedocházelo k pronásledování křesťanů, zdají se být legendy o mučednické smrti Urbana I. málo pravděpodobné.

Podle Liber Pontificalis byl Urban pohřben na Pretestatově hřitově (Coemetarium Praetextati), kde stojí hrobka s jeho jménem. Při výzkumu v Kalixtových katakombách však italský archeolog Giovanni dei Rossi nalezl víko sarkofágu s označením Urban a předpokládal, že Urban pohřbený na Pretestatově hřitově byl patrně jiným biskupem. Přesto pochybnosti o místě posledního odpočinku Urbana I. zůstávají, protože seznam Sixta III., obsahující jména svatých, pohřbených v Kalixtových katakombách neudává Urbana jako nástupce papežů, ale jako cizího biskupa.

Související hesla[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]