Albrecht Braniborský (kardinál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albrecht Braniborský
Albrecht-von-Brandenburg-2.jpg
Narození 28. června 1490
Cölln
Úmrtí 24. září 1545 (ve věku 55 let)
Martinsburg
Místo pohřbení Katedrála svatého Martina z Tours a svatého Štěpána
Alma mater Evropská univerzita Viadrina
Rodiče Jan Cicero Braniborský a Markéta Saská
Příbuzní Joachim I., Uršula Braniborská a Anna Braniborská (sourozenci)
Jáchym II. Hektor Braniborský (synovec)
Jan Braniborsko-Küstrinský (synovec)
Jan Jiří Braniborský (prasynovec)
Kateřina Braniborsko-Küstrinská (praneteř)
Henry V, Duke of Mecklenburg (švagr)
Funkce mohučský arcibiskup (1514–1545)
kurfiřt (od 1514)
katolický biskup (od 1514)
kardinál (1518–1545)
katolický arcibiskup
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kardinál Albrecht Braniborský na obraze Lucase Cranacha st.

Kardinál Albrecht Braniborský známý též jako Albert z Mohuče (28. června 1490, Cölln, dnešní Berlín24. září 1545, Martinsburg, Mohuč) byl kurfiřt, v letech 15141545 arcibiskup mohučský a v letech 1513 až 1545 arcibiskup magdeburský.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otcem byl kurfiřt Jan Cicero Braniborský, matkou Markéta Saská. Roku 1513 se ve věku 23 let stal arcibiskupem Magdeburgu a administrátorem diecéze Halberstadt. O rok později se stal kurfiřtem a arcibiskupem mohučským, ve 28 letech již byl kardinálem.

Aby byl schopen zaplatit náklady, které byly se získáním těchto úřadů spojeny, půjčil si 21.000 dukátů od bankéře Jakoba Fuggera. Od papeže Lva X. pak získal povolení k prodeji odpustků ve své diecézi, aby mohl dluhy splatit, ovšem za podmínky, že polovina výtěžku připadne papeži. Odpustky pak pro něj prodával i dominikán Johann Tetzel.

Tato skutečnost rozlítila Martina Luthera a byla jedním z důvodů, který jej vedl k sepsání jeho 95 tezí, kritiky církevních zlořádů, vedoucí k reformaci. Luther je Albrechtovi poslal 31. října 1517. Albrecht, který v nich spatřoval kacířství, je pak přeposlal do Říma.

Albrechtovy politické ambice i jeho přátelství s kritikem katolické církve Ulrichem von Hutten zřejmě zpočátku vzbudily naděje, že by se mohl přidat k protestantům. Po německé selské válce se však definitivně zařadil na stranu katolicismu.

Kostel Panny Marie v Halle[editovat | editovat zdroj]

Kostel P. Marie se čtyřmi věžemi, vzniklý na místě dvou původních kostelů

V Halle, svém residenčním městě, usiloval Albrecht Braniborský o vznik velkolepého chrámu zasvěceného výhradně Panně Marii. Jak on tak římští katolíci v městské radě tak chtěli čelit rostoucímu vlivu reformace. V roce 1529 tak bylo rozhodnuto o zboření dvou farních kostelů zasvěcených jednak Panně Marii a jednak sv. Gertrudě. Z kostelů zůstaly stát jen čtyři věže, které byly postupně propojeny lodí nového chrámu.

Ačkoli měl sloužit jako podpora katolíků proti zastáncům reformace, nakonec právě v tomto ještě rozestavěném kostele v roce 1541 kazatel Justus Jonas občanům Halle oficiálně představil reformaci. Kardinál Albrecht město opustil a zanechal zde po sobě obrovské dluhy. Halle přešlo k protestantům, roku 1542 byl Jonas v kostele Panny Marie ustanoven ke kněžské službě a o další dva roky později se stal biskupem. V následujících letech v kostele třikrát kázal i Martin Luther.

Citát[editovat | editovat zdroj]

  • „Vím, že všichni moji kněží jsou konkubináři. Co však mám proti tomu dělat? Když jim jejich konkubíny zakáži, budou buď žádat manželky nebo se stanou luterány.“ [1]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKOBLÍK, Jiří. Poznámky k celibátu [online]. Pastorace.cz. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]