Arcidiecéze mohučská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arcidiecéze mohučská
Erzbistum Mainz
Kurfürstentum Mainz
 Franky 780–1803 Aschaffenburské knížectví 
Hesensko-Darmstadsko 
Nasavsko 
Státní znak
znak
geografie
hlavní město:
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející:
Franky Franky
Nástupnické:
Aschaffenburské knížectví Aschaffenburské knížectví
Hesensko-Darmstadsko Hesensko-Darmstadsko
Nasavsko Nasavsko

Arcidiecéze mohučská nebo též Mohučské kurfiřtství byla vlivná arcidiecéze a církevní knížectví Svaté říše římské mezi lety 780-782 až 1802 se sídlem v Mohuči. Arcibiskup mohučský byl primas Germaniae a jeho stolec byl někdy nazýván "Svatý stolec", obdobně jako papežský. Mohučský arcibiskup byl do vzniku pražského arcibiskupství také nadřízeným pražských biskupů a měl právo korunovat českého krále.

Arcibiskup byl od roku 1263 do roku 1803 předsedou sboru kurfiřtů, kteří volili císaře Svaté říše římské a byl říšským arcikancléřem. Vedle církevní moci byl zároveň knížetem, přičemž jeho území bylo rozděleno v několik částí: území poblíž Mohuče na obou březích řeky Rýn, území podél řeky Mohan nad Frankfurtem a v Odenwaldu, území kolem Eichsfeldu a kolem Erfurtu v Durynsku.

Diecéze byla založena již v římských časech, kdy se město zvalo Moguntiacum, nicméně biskupové od prvního Crescense až do 4. století jsou napůl legendární. První ověřený biskup byl roku 343 Martin II. Významnost Mohuče vzrostla až za sv. Bonifáce, který dosáhl povýšení na arcibiskupství roku 747.

Roku 1802 Mohuč ztratila status arcibiskupství a knížectví bylo sekularizováno. Poslední arcibiskup Karl Theodor von Dalberg přesídlil do Řezna a země byla rozdělena mezi Hesensko, Bavorsko, Nasavsko, Prusko a Aschaffenburské knížectví.

Současné katolické biskupství mohučské bylo založeno roku 1802 a je podřízeno arcibiskupství ve Freiburgu.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]