Diecéze fuldská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Diecéze Fulda
Bistum Fulda (něm.)
Diocesis Fuldensis
Znak fuldské diecéze
Znak fuldské diecéze
Základní informace
SídloPaulustor 5
D-36037 Fulda
Postfach 147, D-36001
Fulda NěmeckoNěmecko Německo
Patronsv. Bonifác
sv. Alžběta Durynská
Katedrálasv. Salvátora ve Fuldě
Zřízena5. října 1752
Církev sui iurisřímskokatolická
BiskupMichael Gerber
Emeritní biskupHeinz Josef Algermissen
Pomocný biskupKarlheinz Diez
Generální vikářChristof Steinert
Církevní provinciepadebornská
Statistické údaje
Počet děkanátů10
Počet farností204
Počet diecézních kněží262
Počet řeholních kněží77
Počet trvalých jáhnů60
Počet řeholníků119
Počet řeholnic161
Rozloha10 318 km²
Počet obyvatel1 723 473 (rok 2020)
z toho katolíků382 442 (22,2% populace)[1]
Další informace
Zeměpisné souřadnice
WebOficiální web
Diecéze Fulda Bistum Fulda (něm.) na mapě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diecéze Fulda (latinsky Diocesis Fuldensis, německy Diözese Fulda) je římskokatolická diecéze, rozkládající se převážně v Hesensku a malou částí zasahující do severozápadního Bavorska. Spolu s metropolitní padebornskou arcidiecézí a diecézemi erfurtskou a magdeburskou utváří padebornskou církevní provincii. Biskupství sídlí ve Fuldě, kde se též nachází katedrála sv. Salvátora.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála sv. Salvátora ve Fuldě

Historie diecéze Fulda začíná založením kláštera sv. Bonifáce (672/5 – 754/5) r. 744. Sv. Bonifác žádal, aby byl po smrti pohřben ve Fuldě. Jeho přání bylo splněno, je pohřben ve fuldském klášteře a jeho hrob se stal vyhledávaným poutním místem. Sv. Bonifác se spolu s prvním opatem kláštera Sturminusem stali patrony diecéze.

4. listopadu 751 podřídil papež Zachariáš diecézi přímo Římu. V letech 791819 byla v klášteře Fulda postavena Retgarova bazilika, která byla v té době největším kostelem na sever od Alp. V 9. stol. se stal klášter centrem učení a vědy v říši. Vlastnil také rozsáhlé majetky mezi Alpami a Severním mořem.

Roku 1220 povýšil Fuldu císař Fridrich II. na okněžněné opatství.

V době opata Dernbacha von Balthasara (1570–1576 a 1602–1606) bylo v opatství během tří let vykonáno 300 čarodějnických procesů. V roce 1571 se ve Fuldě usadili jezuité a zasadili se o protireformaci v diecézi.

Ratgarova bazilika byla zbořena v roce 1700 za opata Adalberta von Schleifras. Papež Benedikt XIV. povýšil 5. října 1752 fuldské opatství na biskupství. V roce 1857 byla diecéze rozšířena o Sasko–výmarské vévodství.

Po druhé světové válce byla diecéze rozdělena, protože jedna jeho část ležela v tzv. východní zóně (později Východní Německo). Proto tam byl zřízen děkanát se sídlem v Erfurtu.
Dne 14. června 1994 byla uzavřena smlouva mezi Svatým stolcem a Durynskem o zřízení biskupského úřadu Erfurt-Meiningen a 8. července téhož roku papež Jan Pavel II. vydal apoštolskou konstitucí Quo aptius, která vedla k podstatnému zmenšení území diecéze Fulda, neboť jeho zmíněná část připadla nově zřícené erfurtské diecézi. Zároveň se fuldská i erfurtská diecéze staly součástí nově zřízené Paderbornské církevní provincie.

Sídelní biskup[editovat | editovat zdroj]

Od 31. března 2019 je Michael Gerber diecézním biskupem, pomocným biskupem zůstává Karlheinz Diez. V diecézi dále přebývá emeritní biskup Heinz Josef Algermissen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]