Diecéze drážďansko-míšeňská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozsah drážďansko-míšeňské diecéze

Diecéze drážďansko-míšeňská (latinsky Dioecesis Dresdensis-Misnensis, německy Bistum Dresden-Meißen) je římskokatolická diecéze nacházející se ve svobodném státě Sasko a zčásti v Lužici na území Německa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bylo založena již roku 968 jako míšeňské biskupství, podřízené spolu s biskupstvími v Halberstadtu, Merseburgu a Zeitzu (později v Naumburgu) arcibiskupství v Magdeburgu. Za protestantské reformace byla k roku 1539 míšeňská diecéze zrušena, od roku 1583 byla obnovena s působností pro Lužici s katedrálou sv. Petra v Budyšíně, pro celé území Saska až roku 1921. Roku 1980 byla přejmenována na diecézi drážďansko-míšeňskou.

Sídlo biskupa je v Drážďanech, hlavním kostelem je od své rekonstrukce roku 1980 drážďanská katedrála Nejsvětější Trojice. Patronem diecéze je svatý Benno z Míšně, jeho spolupatrony jsou svatý Donát z Arezza a svatá Afra. Diecéze je součástí Berlínské církevní provincie (zvané též Východoněmecká církevní provincie).

Sídelní biskup[editovat | editovat zdroj]

Do června 2015 zastával post biskupa Heiner Koch, který vystřídal Joachima Reinelta. Od srpna 2016 je diecézním biskupem Heinrich Timmerevers.

Členění diecéze[editovat | editovat zdroj]

Diecéze se dělí na osm děkanátů:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roman Catholic Diocese of Dresden-Meissen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]