Diecéze drážďansko-míšeňská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozsah drážďansko-míšeňské diecéze

Diecéze drážďansko-míšeňská (latinsky Dioecesis Dresdensis-Misnensis, německy Bistum Dresden-Meißen) je římskokatolická diecéze nacházející se ve svobodném státě Sasko a zčásti v Lužici na území Německa. Bylo založena již roku 968 jako míšeňské biskupství, podřízené spolu s biskupstvími v Halberstadtu, Merseburgu a Zeitzu (později v Naumburgu) arcibiskupství v Magdeburgu. Za protestantské reformace byla k roku 1539 míšeňská diecéze zrušena, od roku 1583 byla obnovena s působností pro Lužici s katedrálou sv. Petra v Budyšíně, pro celé území Saska až roku 1921. Roku 1980 byla přejmenována na diecézi drážďansko-míšeňskou.

Sídlo biskupa je v Drážďanech, hlavním kostelem je od své rekonstrukce roku 1980 drážďanská katedrála Nejsvětější Trojice. Patronem diecéze je svatý Benno z Míšně, jeho spolupatrony jsou svatý Donát z Arezza a svatá Afra. Diecéze je součástí Berlínské církevní provincie (zvané též Východoněmecká církevní provincie).

Do června 2015 zastával post biskupa Heiner Koch, který vystřídal Joachima Reinelta. Od srpna 2016 je diecézním biskupem Heinrich Timmerevers.

Členění diecéze[editovat | editovat zdroj]

Diecéze se dělí na osm děkanátů:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roman Catholic Diocese of Dresden-Meissen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]