Pomocný biskup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mons. Karel František Průcha, pomocný biskup pražské arcidiecéze v letech 18711883
Biskup vikář olomoucko-brněnské pravoslavné eparchie Izaiáš (Slaninka)

Pomocný biskup (též světící biskup, auxiliární biskup, auxiliář či latinsky auxiliarius, biskup vikář) je v pravoslaví, římskokatolické a východních katolických církvích biskup, který je přidělen k diecézi jakožto pomocník sídelního (diecézního) biskupa.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Kardinál Gregorio Rosa Chávez, pomocný biskup arcidiecéze San Salvador

Nejčastěji je pomocný biskup jmenován zejména v případech, kdy je diecéze příliš velká či lidnatá na to, aby všechny povinnosti zvládl jediný biskup. Dalším případem je situace, kdy stávající biskup potřebuje výpomoc z jiného důvodu (např. protože mu postavení biskupa přisuzuje další společenské a státnické povinnosti nebo protože mu jeho zdravotní stav už neumožňuje plné nasazení, ale z nějakého důvodu zůstává v úřadu). V pravoslaví bývá preferován termín biskup vikář, nebo vikární biskup. V katolické církvi se nejčastěji užívá označení pomocný biskup.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Činnost pomocného biskupa je často vymezena pro určitou část diecéze nebo určitou škálu činností. Běžný pomocný biskup nemá právo nástupnictví, ovšem v případě, že zde není nikdo s takovým právem, mohou být pomocní biskupové zvažováni Svatým stolcem jako obzvlášť vhodní kandidáti.

Každý pomocný biskup je zároveň se jmenováním jmenován titulárním biskupem.

Biskup koadjutor[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Biskup koadjutor.

Zvláštním druhem pomocného biskupa je arci/biskup koadjutor (arci/biskup spolusprávce[p 1]), který má automatické právo nástupnictví po sídelním biskupovi (stává se sídelním arci/biskupem automaticky poté, co ten odstoupí nebo zemře) a může mít i značně širší pravomoci než standardně ustanovený pomocný biskup.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Titul biskupa spolusprávce je určen hierarchickým postavením určité diecéze. Pokud se jedná o arcidiecézi, je spolusprávce titulován jako arcibiskup koadjutor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Auxiliary bishop na anglické Wikipedii.

  1. Mgr Vincent Dollmann nommé archevêque coadjuteur de Cambrai [online]. la-croix.com [cit. 2020-05-23]. Dostupné online. (francouzsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]