Karel Průcha (kněz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho biskupská Milost
Msgre. ThDr. Karel Průcha
Mons. ThDr. Karel František Průcha
Mons. ThDr. Karel František Průcha
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Arcidiecézepražská
Svěcení
Jáhenské svěcení26. července 1841
Kněžské svěcení5. září 1841
Biskupské svěcení16. dubna 1871
světitel Bedřich ze Schwarzenbergu
1. spolusvětitel Jan Valerián Jirsík
2. spolusvětitel Emanuel Jan Křtitel Schöbel
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození6. září 1818
Místo narozeníNové Hrady
Datum úmrtí23. října 1883 (ve věku 65 let)
Místo úmrtíPraha
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel František Průcha (6. září 1818 Nové Hrady[1]23. října 1883 Praha-Hradčany[2]) byl český katolický kněz, v letech 18711883 světící biskup arcidiecéze pražské, titulární biskup joppenský. Na sklonku života byl jmenován biskupem českobudějovickým, ale jeho zdravotní stav mu neumožnil převzít úřad.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Nových Hradech, v rodině justiciára (vrchnostenského úředníka) Františka Průchy a jeho manželky Aloisie,[1] ale od mládí žil v Praze.[3] Po vystudování teologie působil v církevním školství jako spirituál a později jako ředitel arcibiskupského semináře. Od roku 1871 pomocným biskupem pražským. Opakovaně byl kandidátem na obsazení různých biskupských stolců v Českých zemích, nicméně tyto návrhy narážely na silný odpor pro jeho český původ a navíc on sám o tyto úřady nestál a několikráte s poukazem na svůj zdravotní stav (sílící sklony k depresím) vyjádřil, že se na ně necítí. 21. května 1883 byl přesto císařem jmenován biskupem v Českých Budějovicích.[4] V té době již těžce psychicky nemocný biskup Průcha diecézi pro nemoc ani nepřevzal a už 22. července požádal o uvolnění z úřadu, k čemuž císař neochotně svolil (Průcha se tedy fakticky českobudějovickým biskupem nikdy nestal). Zanedlouho poté spáchal Průcha v záchvatu šílenství sebevraždu skokem z okna arcibiskupského paláce v Praze. Pohřben je v kněžské hrobce na Olšanských hřbitovech v Praze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav V. Polc: Stručný přehled dějin českých a moravských diecézí po třicetileté válce; KTF UK, Praha 1995 (původně jen pro vnitřní potřebu školy, tedy bez ISBN); str. 70-71

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]