Jan Nepomuk Neumann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Jan Nepomuk Neumann
CSsR, C.
4. biskup filadelfský
Fotografie
Fotografie
Církevřímskokatolická
Diecézefiladelfská
SídloFiladelfie
Jmenování5. února 1852
Uveden do úřadu28. března 1852
Emeritura5. ledna 1860
PředchůdceFrancis Patrick Kenrick
NástupceJames Frederick Bryan Wood
HesloPassio Christi conforta me
Utrpení Kristovo, posilni mě
ZnakZnak
Zasvěcený život
Institutredemptoristé
Svěcení
Jáhenské svěcení24. června 1836
světitel John Dubois
Kněžské svěcení25. června 1836
světitel John Dubois
Biskupské svěcení28. března 1852
světitel Francis Patrick Kenrick
1. spolusvětitel Bernard O'Reilly
Osobní údaje
Datum narození28. března 1811
Místo narozeníPrachatice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Datum úmrtí5. ledna 1860 (ve věku 48 let)
Místo úmrtíFiladelfie
USAUSA USA
Místo pohřbeníFiladelfie
Národnostněmecká, česká
RodičeFilip Neumann a Anežka Lepší
Alma materUniverzita Karlova
PodpisPodpis: Jan Nepomuk Neumann
Svatořečení
Začátek procesu1886
Beatifikace13. října 1963
Vatikán
beatifikoval Pavel VI.
Kanonizace19. června 1977
Vatikán
kanonizoval Pavel VI.
Svátek19. června
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributybiskupská roucha
Místo úctyNárodní svatyně svatého Jana Neumanna ve Filadelfii
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Jan Nepomuk (též Nepomucký) Neumann CSsR (28. března 1811, Prachatice[1]5. ledna 1860, Filadelfie) byl katolický misionář, redemptorista, čtvrtý biskup Filadelfie (18521860) a po sv. Alžbětě Anně Setonové druhý světec z USA. Pocházel ze smíšené německo-české rodiny z jihočeských Prachatic.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve smíšené rodině, jeho otec Filip Neumann pocházel z Bavorska a byl punčochář, matka Agnes byla dcera tesaře Georga (Jiřího) Lebische.[1] Rodina byla velmi zbožná a poměrně dobře situovaná, protože v Janově rodném domě měl jeho otec celou dílnu, malou manufakturu, kde zaměstnával několik punčochářských tovaryšů.

Jan byl nejstarším synem. Měl dvě starší sestry Kateřinu a Veroniku, dvě mladší sestry Alosii a Janu a mladšího bratra Václava. V rodných Prachaticích navštěvoval městskou školu. V letech 1823-1833 studoval v Českých Budějovicích. Nejprve piaristické gymnázium (1823-1829), filosofické lyceum vedené vyšebrodskými cisterciáky (1829-1831) a poté teologii v biskupském kněžském semináři (1831-1833). Až během studií v Českých Budějovicích se pořádně naučil česky, protože jeho rodné Prachatice byly v té době většinově německé a jeho rodina používala i doma němčinu.[2] Právě ve druhém roce teologických studií, tj. ve školním roce 1832-1833 se rozhodl pro odchod na misie spolu se svým spolužákem Vojtěchem Šmídem. Později se k tomuto záměru přihlásil ještě další spolužák Jan Šavel. K misionářskému povolání jej inspirovala jednak četba tištěného časopisu Leopoldinské nadace (Leopoldinenstiftung, založené roku 1829 ve Vídni na podporu severoamerických misií), a také výklady listů sv. Pavla rektorem kněžského semináře Janem Körnerem.

Již od gymnaziálních let se Jan učil jazyky, pro které měl přirozené nadání. Vedle rodné němčiny, češtiny a biblických jazyků (latiny, řečtiny, hebrejštiny) již uměl také francouzsky a italsky. Potřeboval se však naučit ještě angličtinu, a tak požádal svého biskupa Arnošta Konstantina Růžičku, aby mohl pokračovat ve studiích na univerzitě v Praze, kde se hodlal tento jazyk naučit. Biskup souhlasil, a tak Neumann třetí a čtvrtý ročník teologických studií, tj. roky 1833-1835, strávil v Praze. Po skončení studií v létě 1835 očekával brzké vysvěcení na kněze, avšak nejen pro Neumanna, ale také pro všechny jeho spolužáky zatím nebylo místo v duchovní správě diecéze - kněží bylo dostatek a muselo se počkat, až se nějaké pro končící seminaristy uvolní. Svěcení bylo odloženo a Neumann odjel do rodných Prachatic, kde čekal na vývoj situace.

Na počátku února 1836 opustil rodné Prachatice a po krátké zastávce v Budějovicích, kde si vyzvedl potřebné dokumenty, se přes Linec, Mnichov a Štrasburk dostal do Le Havru, kde 20. dubna 1836 nastoupil na loď a 1. června přistál v New Yorku. Jelikož diecéze měla nedostatek kněží a obzvlášť silný byl nedostatek neměckojazyčných kněží (v diecézi byli pouze 3 němečtí kněží, zatímco 31 kněží bylo irské národnosti), již 25. června jej biskup Dubois vysvětil na kněze a Neumann odešel jako farář do Williamsville blízko Niagarských vodopádů. Dostavěl místní kostel, založil školu a obcházel farnost o rozloze téměř 1500 km², kde žilo i mnoho německých a italských přistěhovalců.

Roku 1840 se vyčerpáním zhroutil a byl převezen do kláštera redemptoristů v Pittsburghu. Po noviciátu byl roku 1842 přijat do řádu v BaltimoreMarylandu, 1844 se stal představeným domu a roku 1847 celé řádové provincie. Neustále cestoval, zakládal školy a kostely a roku 1851 se stal farářem v Baltimore, kde žilo mnoho imigrantů. Napsal a vydal dva katechismy a biblickou dějepravu. Když roku 1852 zemřel biskup ve Filadelfii, navrhl baltimorský arcibiskup Neumanna na toto místo a ten byl 28. března 1852 vysvěcen na biskupa. Za osm let svého působení založil téměř sto škol a přes 80 kostelů, reformoval kněžský seminář a velmi podporoval i jiné řády, které tam tehdy působily. V roce 1854 se vydal do Říma na slavnostní kongregaci a byl přijat v osobní audienci papežem. Na zpáteční cestě se zastavil v rodných Prachaticích a i když cestu tajil, obyvatelé města mu přichystali slavné přijetí, o němž je český záznam v tamní matrice. Po návratu do USA se dále věnoval své práci a 5. ledna 1860 ve věku 48 let se na ulici zhroutil a zemřel.

Sourozenci[editovat | editovat zdroj]

  • Johana Neumannová – byla jednou z prvních českých boromejek a zakladatelkou kláštera Neumanneum v rodných Prachaticích.
  • Katharina – provdána 22. července 1834 za zámečníka Mathiase Bergera, jenž byl o 21 let starší. Žili v domě č.p. 24 v Prachaticích. Dospělosti se dožil syn Johann (1839–1884), který následoval svého strýce Jana Nepomuka Neumanna do USA. Katharina zemřela v roce 1889 v klášteře, který vznikl z jejího rodného domu.
  • Veronika (* 3. února 1809, Prachatice) – provdána v roce 1829 za řezníka Antona Kandla, který byl podruhé vdovcem, a žil v domě Neumannových. Později se Veronika s manželem přestěhovala do domu čp. 50 na Velkém náměstí v Prachaticích. Zemřela na choleru.
  • Aloisie (13. května 1815 – 26. července 1866) – bezdětná, žila s rodiči
  • Václav – vyučil se punčochářem a odjel do Ameriky.

Posmrtné pocty[editovat | editovat zdroj]

Neumannovy ostatky v Národní svatyni

Už v roce 1886 byl zahájen proces svatořečení, roku 1963 byl prohlášen za blahoslaveného a v roce 1977 za svatého. Katolická církev slaví jeho svátek 19. června. Ctěn je zejména v USA, České republice, Německu a Rakousku.

Je mu zasvěcena řada kostelů a kaplí, převážně v USA. Je pohřben v kryptě National shrine, velkého kostela ve Filadelfii, kde působil a kde je i malé Neumannovo muzeum. Je po něm pojmenována řada institucí, v České republice například Biskupské gymnázium J. N. Neumanna (České Budějovice) či Hospic sv. Jana N. Neumanna (Prachatice), v USA Sts. John Neumann and Maria Goretti High School nebo Neumann University ve Filadelfii.[3] Rok 2011 vyhlásili američtí redemptoristé za "Rok J. Neumanna" a oslavy se konaly i v Prachaticích.[4][5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Příbuzní svatého Jana Nepomuka Neumanna[editovat | editovat zdroj]

Jan Nepomuk Neumann v dokumentech[editovat | editovat zdroj]

Jan Nepomuk Neumann a Prachatice[editovat | editovat zdroj]

Prachatický hřbitov[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Matriční záznam o narození a křtu (3. zdola, mj. obsahuje přípis o svatořečení)
  2. https://archive.org/details/venerablejohnneu0000curl/page/10/mode/2up?view=theater
  3. History and Mission | Neumann University. www.neumann.edu [online]. [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Poutníci z Čech i ze zahraničí zaplaví Prachatice. Katolický Týdeník [online]. [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 
  5. Českého světce přijel uctít americký kardinál. Katolický Týdeník [online]. [cit. 2022-06-19]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

4. biskup filadelfský
Předchůdce:
Francis Patrick Kenrick
18521860
Jan Nepomuk Neumann
Nástupce:
James Frederick Bryan Wood