Alžběta Anna Setonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatá
Alžběta Anna Setonová
SC
řeholnice
Obraz
Obraz
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
InstitutMilosrdné sestry svaté Alžběty
Osobní údaje
Rodné jménoElizabeth Ann Bayley
Datum narození28. srpna 1774
Místo narozeníNew York, New York
Datum úmrtí4. ledna 1821
Místo úmrtíEmmitsburg, Maryland
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníEmmitsburg, Maryland, USA
RodičeRichard Bayley a Catherine Charlton
ChoťWilliam Magee Seton (1794–1803)
PotomciWilliam Seton
Svatořečení
Začátek procesu1907
Beatifikace17. března 1963
bazilika sv. Petra, Vatikán
beatifikoval Jan XXIII.
Kanonizace14. září 1975
Svatopetrské náměstí, Vatikán
kanonizoval Pavel VI.
Svátek4. ledna
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
episkopální církev
Titul svatévdova a zakladatelka
Atributyřeholní oděv
Patronkanámořníků, vdov, Shreveportu, Marylandu, katolických škol, katolických konvertitů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Ann Bayley Seton, SC (28. srpna 1774, New York, USA4. ledna 1821, Emmitsburg, Maryland, USA) byla americká řeholnice, zakladatelka a členka kongregace Milosrdných sester svaté Alžběty.[1] Katolická církev ji uctívá jako světici.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Její hrobka v Emmitsburgu

Narodila se do rodiny anglikánského kněze. Později patřila její rodina k biskupské církvi. Dne 25. ledna 1794 se provdala za Williama Magee Setona, se kterým měla jednoho syna a několik adoptovaných dětí. Roku 1803 ovdověla, načež konvertovala do katolické církve. Její dětství bylo poznamenáno ztrátou matky, již v raném věku. Je zakladatelkou řeholní kongregace Milosrdných sester svaté Alžběty první americké římskokatolické školy a sirotčince v Emmitsburgu. Tato kongregace dals postupem času vznik dalším šesti novým řeholním společenstvím římskokatolické církve, které po vzoru sv. Alžběty Durynské provozovaly také školy a sirotčince, kde se učilo mnoho dětí zdarma.

Svůj život zasvětila pomoci potřebným a celoživotní prací zaměřenou na šíření církve, tím dala základ pro vznik dalších škol a nemocnic. Jednu z nich založil po její smrti, její synovec J.R. Bayley. Škola je známá pod názvem Seton Hall University a byla oficiálně založena dne 1. září 1856 arcidiecézí Newark biskupem Jamesem Rooseveltem Bayley, což byl bratranec prezidenta Theodore Roosevelta. Biskup Bayley pojmenoval instituci po ní.

Zemřela na tuberkulózu 4. ledna 1821. Dnes jsou její pozůstatky pohřbeny v národní svatyni Saint Elizabeth Ann Seton v Emmitsburgu. Po její smrti byly řádem sester zakládány stejné sirotčince a řeholní řády na severu Ameriky, v Cincinnati, v New Orleansu a také byla založena první nemocnice na západ od řeky Mississippi v St. Louis.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Její beatifikační proces započal roku 1907. Roku 1958 ji papež sv. Jan XXIII. podepsáním dekretu o jejích hrdinských ctnostech prohlásil za ctihodnou.

Blahořečena byla dne 17. března 1963 v bazilice sv. Patra Janem XXIII. Dne 14. září 1975 ji na Svatopetrském náměstí papež sv. Pavel VI. svatořečil.

Její památka je připomínána 4. ledna. Bývá zobrazována v řeholním oděvu. Je patronkou námořníků a vdov. Je také uctívána v biskupské církvi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TAVENNER, Mary Hilaire. My Friendship with Saint Elizabeth Ann Seton. [s.l.]: Xlibris Corporation Dostupné online. ISBN 978-1-4653-2018-6. (anglicky) 
  2. Svatá Alžběta Anna Bayley Setonová: první světice USA, vdova s pěti dětmi. Pastorace.cz [online]. NETservis [cit. 2023-05-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]