Přeskočit na obsah

Shreveport

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Shreveport
Shreveport – znak
znak
Shreveport – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška46 m n. m.
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Shreveport
Shreveport
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha319,5 km²
Počet obyvatel187 593 (2020)[1][2]
Hustota zalidnění587,2 obyv./km²
Správa
StarostaTom Arceneaux (od 2022)
Vznik1836
Oficiální webwww.shreveportla.gov
Telefonní předvolba318
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Shreveport je město v severozápadní části amerického státu Louisiana na pravém břehu Červené řeky, správní centrum farnosti Caddo Parish. Má okolo 200 000 obyvatel, je třetím největším městem Louisiany a střediskem regionu Ark‑La‑Tex. Spolu s Bossier City ležícím na protějším břehu řeky vytváří souměstí, v němž žije téměř půl milionu lidí. Podle sčítání z roku 2010 tvořili 54,7 % obyvatelstva Afroameričané a 41,16 % běloši.[3]

Původními obyvateli regionu byli Kaddové, v roce 1836 zde vznikla stanice paroplavební společnosti Henryho Millera Shrevea, po němž byla nově založená osada pojmenována. Její význam vzrostl po připojení nedalekého Texasu k Unii a v roce 1878 byl Shreveport povýšen na město. V devatenáctém století byl střediskem pěstování bavlníku a důležitým opěrným bodem jižanských otrokářů, v době občanské války se stal po obsazení Baton Rouge Seveřany nakrátko hlavním městem Louisiany. V roce 1906 byla zahájena těžba ropy, město má petrochemický, strojírenský (zejména filiálka General Motors) a dřevozpracující průmysl, sídlí[zdroj?] zde softwarová firma Softdisk. Pro ekonomiku města jsou důležitá také kasina provozovaná na říčních lodích, mnoho místních lidí zaměstnává rovněž nedaleká Barksdaleova letecká základna. K turistickým cílům patří botanická zahrada s rosáriem a nedaleké jezero Cross Lake.

Ve Shreveportu je umístěn jeden z kampusů Louisianské státní univerzity s fakultní nemocnicí, dvouleté pomaturitní studium nabízí Southern University at Shreveport, původně určená pouze černochům. Město má obrazovou galerii, balet, symfonický orchestr a Multicultural Center of the South. Shreveport sehrál významnou roli ve vývoji americké populární hudby (působili zde Leadbelly, Hank Williams a Elvis Presley), díky daňovým úlevám a příznivému klimatu se zde natáčí mnoho filmů (např. Rok jedna, The Iceman, Pád Bílého domu, Zahulíme, uvidíme 2), takže Shreveport bývá označován jako „Hollywood Jihu“.[4] Koná se zde festival krátkých filmů a slavnosti Red River Revel a Holiday Trail of Lights, za bohatý společenský život obdržel Shreveport v letech 1953, 1979 a 1999 cenu All-America City Award.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Explore Census Data – Shreveport city, Louisiana. United States Census Bureau. Dostupné online. [cit. 2021-11-07].
  2. 2020 United States Census. Dostupné online. [cit. 2022-01-01].
  3. Census Viewer. censusviewer.com [online]. [cit. 2017-10-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-21. 
  4. CNN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]