Roch z Montpellieru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roch z Montpellier
Saint Roch.JPG
Datum narozeníokolo 1295?
Místo narozeníMontpellier
Datum úmrtí16. srpna 1327
Místo úmrtíMontpellier
Svátek16. srpna
Významné zasvěcené kostelyKostel svatého Rocha v Benátkách
Atributyrány na stehně, poutnický klobouk a plášť, pes
Socha sv. Rocha z roku 1751 před kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé hoře v Praze
Sousoší sv. Rocha v Prešově

Svatý Roch z Montpellieru (okolo 1295? Montpellier16. srpna 1327 Montpellier) je francouzský katolický světec, uctívaný jako patron proti moru.

Život[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy pocházel ze zámožné rodiny z jihofrancouzského města Montpellier. Poté, co mu zemřeli rodiče, rozdal svůj majetek chudým a vypravil se jako prostý poutník do Říma. Během své cesty údajně řadu lidí zázračně uzdravil od moru, nakonec se však sám v Piacenze morem nakazil. Uchýlil se do ústraní za město, aby tam bez pomoci a sám zemřel, ale přidal se k němu jakýsi pes, který nemocnému Rochovi přinášel jídlo. Roch se překvapivě uzdravil a vrátil do svého rodného města. Tam, nikým nepoznán, byl uvržen do žaláře jako cizí vyzvědač. Roch se svou totožností nikomu nesvěřil, a tak vyšla najevo teprve poté, co pro něj po pětiletém věznění přišla smrt.

Kult[editovat | editovat zdroj]

Již v 15. století se svatý Roch těšil velké oblibě a byly mu, podobně jako svatému Šebestiánovi, adresovány přímluvy za uzdravení nemocných při morových epidemiích. Střediskem jeho kultu se staly Benátky, kam byly Rochovy ostatky přeneseny. Rochova popularita byla velká zejména v Itálii, Francii a Německu. Rochův svátek připadá na 16. srpna.

Hrob sv. Rocha v Benátkách

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

Svatý Roch bývá znázorňován jako mladý zarostlý muž v poutnickém odění (široký klobouk a hůl), který si vykasává oděv na noze, takže jsou patrné praskající morové vředy na jeho stehně. Doprovází jej pes, který někdy olizuje hnis, vytékající z vředu na noze. Velmi častým protějškem svatého Rocha v sousoších či obrazech je svatý Šebestián.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]