Jakub Bádenský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jakub Bádenský
bádenský markrabě
Portrét
Narození15. března 1407
Hachberg
Úmrtí13. října 1453
Mühlburg
ManželkaKateřina Lotrinská
PotomciKarel I. Bádenský
Bernard II. Bádenský
Jan II. Bádenský
Markéta Bádenská
Jiří Bádenský
Markus Bádenský
Matylda Bádenská
Rudolf Bádenský
DynastieZähringové
OtecBernard I. Bádenský
MatkaAnna Oettingenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakub Bádenský (15. března 1407, Hachberg13. října 1453, Mühlburg) byl v letech 1431 až 1453 bádenským markrabětem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nejstarší syn markraběte Bernarda I. Bádenského a jeho druhé manželky Anny Oettingenské. Jakub byl muž hlubokého náboženského přesvědčení, známý jako zakladatel kostelů. Založil opatství ve Fremersberg a byl hlavním patronem kolegiátního kostela v Baden-Badenu.

Podle předpisů jeho otce byli pouze dva synové považováni za jeho dědice. Proto pouze nejstarší Karel a Bernard obdrželi světské vzdělání; další děti měly pouze přísně náboženskou výchovu. Syn Jiří se poté, co v mládí přijal řeholní roucho, krátce vrátil do světa, ale v roce 1454 se vrátil ke svatým řádům a později se stal biskupem v Metách.

Jakub byl opakem svého otce; Enea Silvio Piccolomini ho charakterizoval jako známého mezi Němci pro svou spravedlivost a inteligenci.

Ve svých raných letech byl vládcem rodového majetku v Hohenbergu, až se ve věku 24 let stal po smrti otce vládcem Bádenska. Byl popisován jako bojovný rytíř a skromný otec státu a mezi knížaty byl oblíbený jako prostředník. Oba císaři, pod kterými sloužil, Zikmund Lucemburský i Fridrich III. Habsburský, o něm smýšleli velmi vysoko.

Když v důsledku potratu jeho sestra Anežka uprchla uprostřed sporu o dědictví, markrabě ztratil nárok na vévodství Schleswig. Byl tak rozzlobený, že Anežku na zbytek života uvěznil na hradě Eberstein v Ebersteinburgu.

Když v roce 1427 vstoupila v platnost Sponheimská smlouva, získal majetky na řece Mosela. V roce 1442 koupil za 30.000 guldenů od potomků Waltera von Geroldseck půl panství Lahr a Mahlberg.

Markrabě Jakub zemřel 13. října 1453 ve věku 46 let v Mühlbergu.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

25. července 1418 se jako jedenáctiletý oženil se stejně starou Kateřinou, nejmladší dcerou vévody Karla II. Lotrinského a jeho manželky Markéty Falcké. Manželé spolu měli sedm dětí:

Měl také nemanželského syna Rudolfa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jacob, Margrave of Baden-Baden na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Bernard I.
Znak z doby nástupu Bádenský markrabě
Jakub
14311453
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karel I. a Bernard II.