Alžběta Lucemburská

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Další významy jsou uvedeny na stránce Alžběta Lucemburská (rozcestník).
Alžběta Lucemburská
Římskoněmecká, česká, uherská královna
Alžběta na obrazu neznámého umělce.
Alžběta na obrazu neznámého umělce.
Manžel Albrecht II. Habsburský
Manželkou panovníka 1421 - 1439
Narození 28. února 1409
Praha
Úmrtí 19. prosince 1442
Győr
Pohřbena Katedrála v Székesfehérváru
Potomci Anna Habsburská
Alžběta Habsburská
Ladislav Pohrobek
Dynastie Lucemburkové
Otec Zikmund Lucemburský
Matka Barbora Cellská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alžběta Lucemburská (28. února 140919. prosince 1442, Győr) byla česká, uherská a římská královna,[1] dcera Zikmunda Lucemburského a jeho druhé choti Barbory Cellské.

Původ[edit | edit source]

Albrecht II. Habsburský s manželkou Alžbětou Lucemburskou na obraze v Klosterneuburgu

Alžběta se narodila v roce 1409 jako první dítě Zikmunda a Barbory a tehdy nikdo nemohl tušit, že bude i dítětem jediným. Byla dědičkou českého a uherského trůnu, na nichž se její otec ocitl jako poslední z rodu Lucemburků. Mezi její předky vzdáleně patřili i český král Přemysl Otakar I. a jeho druhá manželka Konstancie Uherská, vnučka uherského krále Bély III. Příliš společného s původní uherskou královskou dynastií Arpádovců už neměla, jejich krev už v této době byla ovšem velmi řídká – ostatní potomci Arpádovců už jim byli zrovna tak vzdálení. Co se týče českých předků, jejím dědem byl Karel IV., syn poslední Přemyslovny Elišky. Její babičkou byla poloviční Piastovna (po matce) Alžběta Pomořanská, tudíž Zikmundova dcera měla jisté nároky i na polský trůn.

Manželství[edit | edit source]

Roku 1411 byla Alžběta zasnoubena Albrechtu Habsburskému, byly jí tehdy dva roky a Albrechtovi šestnáct. Roku 1421 se za něj vdala. V letech 1437–1438 byl pak její manžel, jako dědic jejího otce, králem uherským, římským a českým jako Albrecht II.

Svému choti Alžběta porodila čtyři děti, z toho dva syny. Prvorozený Jiří již roku 1435 zemřel, poslední Ladislav zvaný Pohrobek se narodil až koncem února 1440, to znamená po smrti svého otce. Alžběta jistě doufala, že se narodí mužský potomek, ale byla přesvědčená, že vládnout bude sama jako regentka.

Po zbytek svého života se královna snažila zajistit Ladislavovi dědická práva na uherský trůn (v jejích službách byl vynikající český vojevůdce Jan Jiskra z Brandýsa). I když byl v roce 1440 Ladislav korunován uherskou svatoštěpánskou korunou, většina šlechty ho nepřijala (zvolen byl polský král Vladislav III. Varnenčik). Alžběta Lucemburská zemřela v roce 1442 v uherském Győru, zřejmě na nemoc, ale je možné, že byla otrávena. Ladislavovi Pohrobkovi nebyly ani tři roky, nejstarší dceři Anně deset let.

Dědictví dětí Alžběty a Albrechta[edit | edit source]

Ladislav Pohrobek se nakonec v roce 1444, po smrti Varnenčika, stal uherským králem. Správcem království po dobu Ladislavovy nezletilosti se stal sedmihradský vojvoda János Hunyady. Na Moravě byl přijat v srpnu 1453 k nelibosti českých stavů. V Čechách byla situace složitější, zemi spravovaly zemské sněmy. Českým králem byl Ladislav uznán až v listopadu 1453. Správcovskou funkci vykonával Jiří z Poděbrad.

Dcera Anna (1432–1462) se vdala za Viléma Saského; druhá dcera Alžběta (1436–1505) se provdala za Kazimíra IV. Jagellonského a stala se polskou královnou a litevskou velkokněžnou. Alžběta, nazývaná také „matka králů“, byla matkou mj. i pozdějšího českého krále Vladislava Jagellonského, který tak měl dynastické spojení nejen s Jagellonci, ale i Lucemburky a Habsburky.

Potomci[edit | edit source]

∞ 1446 Vilém III. Saský
1454 Kazimír IV. Jagellonský

Vývod z předků[edit | edit source]

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

  1. Genealogie Mittelalter. www.genealogie-mittelalter.de [online]. [cit. 2009-05-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-13. 

Literatura[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]

Německá královna
Předchůdce:
Barbora Cellská
14381439
Alžběta Lucemburská
Nástupce:
Eleonora Portugalská
Uherská královna
Předchůdce:
Barbora Cellská
14371440
Alžběta Lucemburská
Nástupce:
Kateřina z Poděbrad
Česká královna
Předchůdce:
Barbora Cellská
14381439
Alžběta Lucemburská
Nástupce:
Johana z Rožmitálu
Předchůdce:
Albrecht II. Habsburský
Znak z doby nástupu Uherská královna (polooficiální vládkyně)
14391440
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vladislav I. (Varnenčik)
Rakouská vévodkyně (Rakouské arcivévodství)
Předchůdce:
Johana Žofie Bavorská
14211439
Alžběta Lucemburská
Nástupce:
Eleonora Portugalská