Laetare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kněží v růžové liturgické barvě používané v neděli Laetare
Incipit Laetare Ierusalem

Laetare je název 4. neděle v postní době čili 4. neděle postní. Označení Laetare je odvozeno od mešní antifony Laetare IerusalemRaduj se, Jeruzaléme.

Liturgie[editovat | editovat zdroj]

Laetare Ierusalem: et conventum facite omnes qui diligitis eam: gaudete cum laetitia qui in tristitia fuistis: ut exsultetis, et satiemini ab uberibus consolationis vestrae.

Radujte se s dcerou jeruzalémskou a jásejte nad ní všichni, kdo ji milujete! Veselte se s ní, veselte, všichni, kdo jste nad ní truchlívali. Budete sát do sytosti potěšení z jejích prsů, budete s rozkoší pít plnými doušky z prsů její slávy.
— Iz 66, 10 (Kral, ČEP)

Jelikož se jedná o první neděli za polovinou postní doby, jsou liturgické texty prolnuty nadějí na spásu a povzbuzují k radosti

v období pokání probíhající postní doby. Oltář se na rozdíl od ostatních nedělí postních zdobí květy a postní liturgická barva fialová bývá nahrazena růžovou.

První zmínka o růžové liturgické barvě pochází z 16. století. Pravděpodobně souvisí s papežským obyčejem světit v tento den zlatou růži. Souvislosti možno hledat u lidového zvyku už v 10. století v Římě, kdy se oslavovalo vítězství jara nad zimou. Tradice svěcení zlaté růže je stále živá. Papež jí obdarovával zpočátku své úředníky, později i významné osobnosti mimo Řím (Vatikánský stát).

V minulosti na tuto neděli připadalo statio v římském kostele Santa Croce in Gerusalemme, jedné ze sedmi patriarchálních bazilik.

Pastorace[editovat | editovat zdroj]

Františkánský kněz Michal František Pometlo při slavení mše na neděli Laetare

Od roku 2014 byla zavedena, z podnětu papeže Františka, nová pastorační tradice od pátku do soboty před 4. nedělí zvaná 24 hodin pro Pána, která spočívá v otevření některých kostelů, možnosti zpovědi, modlitby nebo rozhovoru s knězem.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V pátek začne na celém světě akce 24 hodin pro Pána. tisk.cirkev.cz [online]. [cit. 2016-02-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-03-25. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ADAM, Adolf. Liturgický rok; historický vývoj a současná praxe. Praha: Vyšehrad, 1998. ISBN 80-7021-269-1. Kapitola Postní neděle, s. 107. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]