Velikonoční triduum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Velikonoční triduum či velikonoční třídení, tj. umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista je v křesťanském liturgickém roce období tří dnů, které bezprostředně předchází Neděli Zmrtvýchvstání a připomíná umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista.

Původně jediný den – neděle Zmrtvýchvstání – (stanovený 14. papežem sv. Viktorem I. již koncem 2. století) byl od 4. století postupně rozčleněn do období tří dnů ukřižovaného, pohřbeného a vzkříšeného Pána.[1] Liturgická reforma Druhého vatikánského koncilu očistila velikonoční triduum od významově nepodstatných nánosů dřívějších bohoslužebných praktik. [2] Zvýraznil se tak teologický obsah těchto svátečních dnů – dovršení Ježíšova života zde na zemi a tím i jeho díla.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADAM, Adolf. Liturgický rok; historický vývoj a současná praxe. Praha : Vyšehrad, 1998. ISBN 80-7021-269-1. Kapitola Velikonoční triduum, s. 68.  
  2. ADAM, Adolf. Liturgický rok; historický vývoj a současná praxe. Praha : Vyšehrad, 1998. ISBN 80-7021-269-1. Kapitola Slavnost velikonoční noci a velikonoční neděle – Slavnost Zmrtvýchvstání Páně, s. 80-81.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]