Mláďátka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Guido Reni, Vraždění neviňátek, 16111612

Jako Mláďátka či Neviňátka jsou označované děti, které podle evangelního vyprávění nechal v Betlémě zavraždit král Herodes Veliký po narození Ježíšově (Mt 2,16-18). V západní liturgické tradici připadá svátek Mláďátek na 28. prosince.

Řecká liturgie uvádí, že Herodes zabil 14 tisíc chlapců, syrská hovoří o 64 tisících, středověcí autoři o 144 tisících; tato čísla však mají symbolický, ne historický význam. Moderní autoři uvádějí mnohem nižší čísla (10–20). Vyvraždění malých dětí nezmiňuje Flavius Iosephus, ačkoli se věnuje mnoha ukrutnostem v posledních letech Herodovy vlády.

Církev uctívá tyto zabité děti jako mučedníky, neboť je považuje za první oběti pronásledování kvůli Ježíši Kristu. Evangelisté dávají událost do souvislosti s Jeremjášovým proroctvím o Ráchelině pláči (v Jer 31,15). Západní církev začala tento svátek slavit ve 4. nebo 5. století, spolu se svátkem sv. Štěpána a sv. Jana jej nacházíme v Leoniánském sakramentáři (kolem roku 485). Latinská církev svátek slaví 28. prosince, řecká 29. prosince, syrská a chaldejská 27. prosince – datum zde neoznačuje den úmrtí dětí, ale souvislost jejich zabití s vánočním cyklem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Liturgický rok
Advent Vánoce Liturgické mezidobí Postní doba Velikonoce Letnice Liturgické mezidobí
Štědrý den Narození Páně Svátek sv. Štěpána Svátek sv. Jana Svátek Mláďátek Svaté rodiny Oktáv Narození Páně Zjevení Páně Křtu Páně
Český liturgický kalendář