Mláďátka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Guido Reni, Vraždění neviňátek, 16111612

Jako Mláďátka či Neviňátka jsou označované děti, které podle evangelního vyprávění nechal v Betlémě zavraždit král Herodes Veliký po narození Ježíšově (Mt 2,16-18). V západní liturgické tradici připadá svátek Mláďátek na 28. prosince.

Řecká liturgie uvádí, že Herodes zabil 14 tisíc chlapců, syrská hovoří o 64 tisících, středověcí autoři o 144 tisících; tato čísla však mají symbolický, ne historický význam. Moderní autoři uvádějí mnohem nižší čísla (10–20). Vyvraždění malých dětí nezmiňuje Flavius Iosephus, ačkoli se věnuje mnoha ukrutnostem v posledních letech Herodovy vlády.

Církev uctívá tyto zabité děti jako mučedníky, neboť je považuje za první oběti pronásledování kvůli Ježíši Kristu. Evangelisté dávají událost do souvislosti s Jeremjášovým proroctvím o Ráchelině pláči (v Jer 31,15). Západní církev začala tento svátek slavit ve 4. nebo 5. století, spolu se svátkem sv. Štěpána a sv. Jana jej nacházíme v Leoniánském sakramentáři (kolem roku 485). Latinská církev svátek slaví 28. prosince, řecká 29. prosince, syrská a chaldejská 27. prosince – datum zde neoznačuje den úmrtí dětí, ale souvislost jejich zabití s vánočním cyklem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]