František (kadidlo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hořící františek

František je označení pro vonný kužel zapalovaný o Vánocích, např. v Česku. Jedná se o pálené dřevěné uhlí – často se používá lípové. Dřevěné uhlí se namele a přidá se k němu kadidlo (olibanum) – pryskyřicekadidlovníku pravého (Boswellia sacra), které dodává hořícímu františku charakteristickou vůni.

Tradice pálení vonných františků pochází z česko-německého pohraničí, především z Krušnohoří, a je stará cca 300 let. Její kořeny ovšem sahají podstatně hlouběji až do archaických dob, kdy se vykuřovaly a očišťovaly příbytky na přelomu starého a nového roku.

Původ pojmenování františek není zcela jasný: vykládá se jako obměna anglického frankincense („kadidlo“), které pochází ze starofrancouzského franc encens („čisté, ryzí kadidlo“) pocházející z latinského incēnsum („to, co je zapálené“);[1][2], avšak přímý přenos z angličtiny je málo pravděpodobný a přenos prostřednictvím jiného jazyka je nejistý; Jiří Rejzek se tak přiklání k tomu, že se jedná o původní české pojmenování motivované tvarem připomínajícím mnišskou kapuci františkánů.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 2., opravené a doplněné vyd. Praha: Academia, 1968. 868 s. Heslo františek, s. 146. 
  2. REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: LEDA, 2007. Heslo františek. 
  3. REJZEK, Jiří. Lidová etymologie v češtině. Praha: Nakladatelství Karolinum, 2009. Kapitola 4.1.1 Sporné a nepravděpodobné případy asonace, s. 83–84. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]