Zvěstování Panny Marie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Zvěstování. Tento článek pojednává o zvěstování Panně Marii. Další významy jsou uvedeny v článku Zvěstování (rozcestník).
Melozzo da Forlì, Zvěstování

Tradičně Zvěstování Panny Marie, přesněji (současnou češtinou) Zvěstování Panně Marii či christologicky Zvěstování Páně, je biblická událost, kdy se Marii zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že počne dítě, že se jí narodí Syn Boží.

Událost se slaví jako církevní svátek vtělení Páně devět měsíců před Vánocemi (dne 25. března). Některé křesťanské církve jej slaví jako Zvěstování Panny Marie, v katolickém liturgickém kalendáři je tento den uveden jako Zvěstování Páně. Zasvěcení kostelů se v českých zemích nejčastěji uvádí slovy Zvěstování Panny Marie. Jako námět výtvarných děl se událost mnohdy označuje samotným slovem Zvěstování.

Odlišné události[editovat | editovat zdroj]

O generaci dřívější událost, andělské zvěstování svatému Jáchymovi o narození Panny Marie, není podloženo Novým zákonem, ale pouze tzv. Jakubovým protoevangeliem. Zobrazování scén z tohoto a dalších apokryfních příběhů zakázal Tridentský koncil poté, co definoval katolický biblický kánon. Samo zvěstování Panny Marie svatému Jáchymovi není oslavováno jako svátek, ale k téže události se vztahuje Neposkvrněné početí Panny Marie, které rovněž není biblicky podloženo a je specificky katolickým dogmatem, nesdíleným pravoslavnými ani protestantskými církvemi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Annunciation na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]