Slavnost Narození Páně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Místo narození Ježíše v kryptě Chrámu Narození Páně v Betlémě

Slavnost Narození Páně či Boží hod vánoční (lat. nativitas Domini) je vlastním dnem oslavy narození Ježíše Krista, tedy Vánoc. V západní liturgické tradici slavnost připadá na 25. prosince.

Jesličky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Jesličky.

Se slavností Narození Páně je tradičně spojena také příprava scén narození, tzv. betlémů, které poprvé připravil roku 1223 sv. František z Assisi. Tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled.

Liturgie[editovat | editovat zdroj]

Gelasiánský a Gregoriánský sakramentář uvádějí v tento den tři mše včetně zvláštního dispensu od eucharistického postu. Tato zvláštnost však zřejmě platila pouze v Římě, neboť hispánský biskup, sv. Ildefons z Toleda, uvádí možnost slavit eucharistii třikrát i pro Velikonoce, Bílou neděli a svátek Proměnění Páně. Trojí slavení mše teologicky mělo podle sv. Tomáše Akvinského odkazovat na trojí zrození Božího syna (od věčnosti, v těle a v lidském srdci či duši). Liturgická barva dne se historicky měnila (černá, bílá, červená, fialová), avšak dnes je bílá. Původně se slavnostní Gloria zpívalo pouze při první mši toho dne. Dnes je slavnost Narození Páně v římskokatolické církvi v Česku tzv. zasvěceným svátkem. Pro tzv. svatvečer (pozdní odpoledne až večer Štědrého dne) existují zvláštní liturgické texty, tzv. mše z vigilie. Existují také různé texty pro slavení Eucharistie o půlnoci, při svítání a během dne.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]