Den upálení mistra Jana Husa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Den upálení mistra Jana Husa
Iluminace upálení Jana Husa v Jenském kodexu
Iluminace upálení Jana Husa v Jenském kodexu
SlavenýČeskoČesko Česko
Druhstátní, církevní
Význam a smyslPřipomenutí upálení kněze a reformátora Mistra Jana Husa během kostnického koncilu v roce 1415.
Datum6. červenec
Oslavybohoslužby

Den upálení mistra Jana Husa je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 6. července. Je daný § 1 zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů. Slaví se jako připomenutí upálení kněze a reformátora Mistra Jana Husa během kostnického koncilu v roce 1415.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Jan Hus.

Mistr Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel. Hus byl, po Johnu Wycliffovi, jehož myšlenkami a argumentací byl inspirován, jedním z prvních reformátorů církve, který téměř o jedno století předběhl své následníky – reformátory Luthera, Kalvína a Zwingliho.

Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a exkomunikovala jej (1411). Římský král Zikmund Lucemburský mu zaručil bezpečný příchod na kostnický koncil, kde byl odsouzen jako kacíř, a následně byl vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení.

K jeho odkazu se hlásili husité a později i další církve a společnosti vzešlé z české i protestantské reformace. Husité zahrnovali většinu české populace v Českém království, vytvořili tak velkou vojenskou sílu a během tzv. Husitských válek porazili několik křížových výprav. O století později, více než 90 % obyvatel českých zemí bylo nekatolické a někteří stále následovali učení Jana Husa a jeho nástupců.

Slavení svátku[editovat | editovat zdroj]

Datum jeho upálení se stalo v roce 1925 památným dnem, v roce 2000 pak českým státním svátkem. Jako svého svatého mučedníka jej (spolu se sv. mučedníkem Jeronýmem Pražským)[1] uctívá česká starokatolická církev [2][3] a pravoslavná církev (dle vyhlášení metropolity Kryštofa, arcibiskupa pražského).[4] Pro Církev československou husitskou je výročí jeho smrti fakticky největším svátkem. Jan Hus bývá hodnocen jako předchůdce protestantské reformace. V 19. století začal být díky národnímu obrození vnímán jako jedna z velkých postav českých dějin. Organizovány byly poutě na místa spojená s Husem i husitstvím (včetně dvou velkých poutí do Kostnice v letech 1868 a 1883), hojně byly též budovány pomníky Mistra Jana.[5]Tradice Jana Husa byla podporována i po vzniku Československa v roce 1918. Především ve spojení s husitstvím byla posléze vyzdvihována také komunistickým režimem.[5] Nicméně jako státní svátek bylo výročí upálení Jana Husa vyhlášeno až v roce 1990.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. srov. Svatost Jeronýma Pražského a mistra Jana Husa
  2. http://www.starokatolici.cz/aktivity/kalendar?page=kalendar&rok=2015&mesic=7&den=6 Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine, 20.11.2015.
  3. HRADILEK, Pavel. Nový starokatolický misál. Getsemany.cz [online]. Říjen 2011 [cit. 2016-01-02]. Dostupné online. 
  4. http://orthodoxia.cz/sluzby-svatym.htm
  5. a b SMRČKA, J. Jan Hus v konfesijních dějinách Evropy. In: VYBÍRAL, Z. Jan Hus 1415-2015. Tábor: Husitské muzeum v Táboře, 2015. S. 39–47.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]