Portál:Husitství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Husitská korouhev.svg

Husitství představuje hnutí vzešlá z reformního proudu v katolické církvi, které odvozuje svůj původ od učení mistra Jana Husa a žádá dalekosáhlou reformu církve. Husité sami se nejdříve nazývali kališníci, pak převzali i zprvu pejorativní označení husité a později se nazývali také utrakvisté.

Chronologicky se husitské války zařazují do 15. století. O době od 90. let 14. století do léta 1419 se obvykle hovoří jako o jakési předehře k počátku husitské revoluce. Jako další předěl je chápán rok 1427, kdy se upevnila hegemonie polních obcí a zároveň v Praze proběhl převrat, který znamenal příklon k radikálnímu husitství pražského souměstí. Radikálové ve svých rukou drželi politickou moc až do bitvy u Lipan v květnu 1434, jako konec další etapy je chápán rok 1436 a vyhlášení Basilejských kompaktát.

ČLÁNEK MĚSÍCE

Bitva u Lipan se odehrála v neděli 30. května 1434 v lokalitě mezi vsí Hřiby a Lipskou horou, která leží přibližně jeden kilometr jižně od středočeské vesnice Lipany. Vojáci utrakvisticko-katolické aliance v čele s Divišem Bořkem z Miletínka zde drtivě porazili polní vojska sirotčího a táborského svazu, tvořící páteř vojenských složek radikálního křídla husitského hnutí. V průběhu bojových operací zahynul i vůdce radikálů Prokop Holý, nejvlivnější husitský politik, na jehož vůli před rokem 1434 do značné míry závisel osud revolučních Čech. Porážka sesadila polní obce z postavení rozhodujícího politického činitele v zemi a umožnila umírněné straně uzavřít dohodu s císařem Zikmundem Lucemburským a legáty basilejského koncilu. Tím bitva předznamenala ukončení občanské války v zemích Koruny české.
Číst dále >>

OSOBNOST MĚSÍCE

Jan Žižka z Trocnova a Kalicha (kolem 1360 Trocnov11. října 1424 Přibyslav) byl český husitský vojevůdce, pokládaný za otce husitské vojenské doktríny a autora či prvního uživatele defenzivní bojové techniky, tzv. vozové hradby. Historicky je podrobněji zmapováno pouze šest posledních let jeho života, zprávy o Žižkových předchozích osudech jsou nedostatečné, vycházet lze pouze z kusých zmínek z několika náhodou zachovalých listin. Z tohoto důvodu dochází k názorové nejednotnosti odborníků, kteří v biografických pracích věnovaných táborskému hejtmanovi, mnohdy zastávají vzájemně protichůdné názory. Roku 1408 Žižka vyhlásil nepřátelství Rožmberkům a královskému městu České Budějovice a působil v záškodnické rotě jistého Matěje vůdce.
Číst dále >>

ČLÁNKY-OSOBNOSTI

Jan Žižka z TrocnovaChval Řepický z MachovicJan Čapek ze SánMikuláš z HusiZikmund KorybutovičJan Roháč z DubéBedřich ze StrážniceJakoubek z VřesovicDiviš Bořek z MiletínkaHynek Krušina z LichtenburkaKuneš z BělovicJan Pardus z VratkovaJeník z MečkovaJan Kolda z ŽampachuOndřej Keřský z ŘímovicMatěj Louda z ChlumčanZikmund z VranovaPetr AksamitAleš Vřešťovský z RýzmburkaPetr HromádkaJan Puška z Otaslavic a KostomlatViktorín Boček z Kunštátu a PoděbradBoleslav V. HeretikBoček mladší z PoděbradJiří z PoděbradProkop HolýJan Jiskra z BrandýsaPetr z Kravař a StrážniceJan Talafús z OstrovaJan Tovačovský z CimburkaMikuláš Trčka z LípyHašek z ValdštejnaČeněk z VartenberkaZikmund Děčínský z VartenberkaPetr Zmrzlík ze SvojšínaJaroslav z TrocnovaAmbrož z HradceMartin HúskaJan z JesenicePetr KánišMatěj KorambusVáclav Koranda staršíMartin LupáčPetr z MladoňovicPetr PayneMikuláš z PelhřimovaJan z PříbramiJan RokycanaJakoubek ze StříbraOldřich ze ZnojmaJan Čapek (táborita)Jan ŽelivskýMikuláš z DrážďanJan HusJeroným PražskýMatěj z JanovaŠtěpán z PálčeTomáš Štítný ze ŠtítnéhoKonrád Waldhauser

INFORMACE

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Husitství ve Wikimedia Commons
  • Příbuzné projekty: Portál:HistoriePortál:StředověkPortál:Válka
  • Pomoc s portálem je vždy vítaná
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Husitství}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

ČLÁNKY-HUSITSKÉ VÁLEČNICTVÍ A UJEDNÁNÍ A DIPLOMACIE

ČLÁNKY-TAŽENÍ A BITVY

Tažení a války:

První pražská defenestraceBitva u NekmířeBitva u SudoměřeBitva u Mladé VožiceBitva u MelechovaBitva u Poříčí nad SázavouBitva na VítkověBitva o TáborBitva pod VyšehrademBitva u Panského BoruObléhání ChotěbořeBitva u MostuObléhání KadaněBitva u ŽluticBitva u Kutné HoryBitva u HabrůObléhání KarlštejnaBitva u HořicBitva u Strachova dvoraBitva u TýnceBitva u MalešovaBitva u Ústí nad LabemBitva u SvětléBitva u TachovaBitva u NisyBitva u ChrastavyBitva u Staré JeseniceBitva u TrnavyBitva u DomažlicHusitské tažení k BaltuObléhání PlzněBitva u HiltersrieduBitva u LipanBitva u KřečeObléhání hradu Sion
Husitské války na Moravě
Křížové výpravy proti husitům

První křížová výprava proti husitůmDruhá křížová výprava proti husitůmTřetí křížová výprava proti husitůmČtvrtá křížová výprava proti husitůmČesko-uherské války

ČLÁNKY-MÍSTA, DŮSLEDKY A USKUPENÍ

KATEGORIE