Portál:Husitství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Husitství představuje hnutí vzešlá z reformního proudu v katolické církvi, které odvozuje svůj původ od učení mistra Jana Husa a žádá dalekosáhlou reformu církve. Husité sami se nejdříve nazývali kališníci, pak převzali i zprvu pejorativní označení husité a později se nazývali také utrakvisté.

Chronologicky se husitské války zařazují do 15. století. O době od 90. let 14. století do léta 1419 se obvykle hovoří jako o jakési předehře k počátku husitské revoluce. Jako další předěl je chápán rok 1427, kdy se upevnila hegemonie polních obcí a zároveň v Praze proběhl převrat, který znamenal příklon k radikálnímu husitství pražského souměstí. Radikálové ve svých rukou drželi politickou moc až do bitvy u Lipan v květnu 1434, jako konec další etapy je chápán rok 1436 a vyhlášení Basilejských kompaktát.

ČLÁNEK

Bitva na Vítkově se odehrála 14. července 1420 jihovýchodně od tehdejších pražských hradeb, na hřebenu vrchu Vítkova, jenž byl 500 let po události přejmenován na Žižkov. Husitská posádka dvou opevněných srubů, později posílená padesáti střelci a oddílem cepníků, zde odrazila útok rakouských a míšeňských křižáků, kterým připadl úkol tuto strategicky významnou pozici ovládnout. Střetnutí bylo součástí taktických operací probíhajících v rámci obležení Prahy kruciátou Zikmunda Lucemburského a stalo se jedním z faktorů, které římskoněmeckého a uherského krále přiměly výpravu rozpustit. 1. března 1420 papež Martin V. vyhověl žádosti krále Zikmunda Lucemburského a bulou Omnium plasmatoris domini, vydanou ve Florencii, deklaroval křížovou výpravu proti všem viklefistům a husitům.
Číst dále >>

OSOBNOST

Prokop Holý, později též známý jako Prokop Veliký (asi 138030. květen 1434, Lipany), byl radikální husitský kněz, politik a vojevůdce, který se stal duchovním správcem táborské obce a neformální hlavou husitských Čech. O jeho mládí historické prameny prakticky nehovoří, známá je pouze skutečnost, že byl vychován u svého strýce, který byl bohatým pražským obchodníkem, a že patrně z jeho vůle dosáhl kněžského vysvěcení. Po vypuknutí husitské revoluce ideově následoval hejtmana Jana Žižku, po jehož smrti se postupně propracoval mezi přední husitské představitele. Od roku 1426 se v čele táboritů, a ve spolupráci s ostatními husitskými svazy, snažil získat většinu Čech pod husitskou kontrolu a kombinací diplomatického a vojenského nátlaku (rejsy do Uher, německých a rakouských zemí, Slezska a Lužice) přinutil západní katolické představitele k jednání o programu čtyř pražských artikulů.
Číst dále >>

ČLÁNKY-OSOBNOSTI

Jan HusJeroným PražskýMatěj z JanovaŠtěpán z PálčeTomáš Štítný ze ŠtítnéhoKonrád WaldhauserMikuláš z DrážďanJan ŽelivskýJan Žižka z TrocnovaMikuláš z HusiChval Řepický z MachovicJan Čapek ze SánZikmund KorybutovičJan Roháč z DubéBedřich ze StrážniceJakoubek z VřesovicDiviš Bořek z MiletínkaHynek Krušina z LichtenburkaKuneš z BělovicJan Pardus z VratkovaJeník z MečkovaJan Kolda ze ŽampachuOndřej Keřský z ŘímovicMatěj Louda z ChlumčanZikmund z VranovaAleš Vřešťovský z RýzmburkaPetr HromádkaJan Puška z Otaslavic a KostomlatViktorín Boček z Kunštátu a PoděbradHynek Boček z PoděbradBoček mladší z PoděbradJiří z PoděbradProkop HolýJan Tovačovský z CimburkaMikuláš Trčka z LípyPetr z Kravař a StrážniceHašek z ValdštejnaČeněk z VartenberkaZikmund Děčínský z VartenberkaPetr Zmrzlík ze SvojšínaPetr Zmrzlík mladší ze SvojšínaJaroslav z TrocnovaAmbrož z HradceMartin HúskaJan z JesenicePetr KánišMatěj KorambusVáclav Koranda staršíMartin LupáčPetr z MladoňovicPetr PayneMikuláš z PelhřimovaJan z PříbramiJan RokycanaJakoubek ze StříbraOldřich ze ZnojmaJan Čapek (táborita)Jan Jiskra z BrandýsaJan Talafús z OstrovaPetr AksamitBoleslav V. Heretik

INFORMACE

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Husitství na Wikimedia Commons
  • Příbuzné projekty: Portál:HistoriePortál:StředověkPortál:Válka
  • Pomoc s portálem je vždy vítaná
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Husitství}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

ČLÁNKY-HUSITSKÉ VÁLEČNICTVÍ A UJEDNÁNÍ A DIPLOMACIE

ČLÁNKY-TAŽENÍ A BITVY

Tažení a války:

První pražská defenestraceBitva u NekmířeBitva u SudoměřeBitva u Mladé VožiceBitva u MelechovaBitva u Poříčí nad SázavouBitva na VítkověBitva o TáborBitva pod VyšehrademBitva u Panského BoruDobytí PrachaticObléhání ChotěbořeBitva u MostuObléhání KadaněBitva u ŽluticBitva u Kutné HoryBitva u HabrůObléhání KarlštejnaBitva u HořicBitva u Strauchova dvoraBitva u TýnceBitva u MalešovaBitva u Ústí nad LabemBitva u SvětléBitva u TachovaBitva u NisyBitva u ChrastavyBitva u Staré JeseniceBitva u TrnavyBitva u DomažlicBitva u IlavyHusitské tažení k BaltuObléhání PlzněBitva u HiltersrieduBitva u LipanBitva u KřečeObléhání hradu Sion
Husitské války na Moravě
Křížové výpravy proti husitům

První křížová výprava proti husitůmDruhá křížová výprava proti husitůmTřetí křížová výprava proti husitůmČtvrtá křížová výprava proti husitůmČesko-uherské války

ČLÁNKY-MÍSTA, DŮSLEDKY A USKUPENÍ

KATEGORIE