Jan Viklef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Wycliffe
John Wycliffe
John Wycliffe
Narození 1320
Úmrtí 31. prosince 1384
Alma mater Merton College
Povolání teolog, překladatel a spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Wycliffe (též Wyclif, Wycliff nebo Wickliffe), v češtině znám jako Jan Viklef, (asi 132031. prosince 1384) byl anglický teolog na Oxfordské univerzitě a propagátor reforem římskokatolické církve. Z jeho popudu vznikl první anglický překlad Bible (tzv. Viklifovská bible, angl. Wycliffite Bible), není ovšem jisté, zda se sám do jejího překládání zapojil.[1] Je považován za předchůdce protestantské reformace. Jeho spisy přiváželi do Čech pražští univerzitáni, mezi nimiž vynikal Jeroným Pražský.

Roku 1367 byl zbaven řízení koleje v Canterbury. Wycliffe se proti tomuto rozhodnutí odvolal k papeži Urbanovi V. Ten rozhodl v jeho neprospěch. Roku 1377 byl obviněn, že učí bludy. Podle jeho učení (spis „Protestatio“) nesmí mít církev pozemské statky, jediným pramenem víry je Písmo svaté, papež je Antikrist a církev ho nepotřebuje. V křížových výpravách viděl jen podniky loupení a plenění. Církev by se měla řídit vzorem z dob apoštolských časů. Londýnská synoda (1382) odsoudila 24 Wycliffových vět a arcibiskup vydal příkaz k sesazení z místa v Oxfordu. Jeho spisy byly spáleny. Poslední roky svého života dožil Wycliffe na své faře v Lutterworthu, kde se věnoval sepisování knih a kázání.

Jeho názory nalezly odezvu v českém prostředí, kam jeho spisy přinášeli studenti vracející se z anglických univerzit. To byl jeden z výsledků česko-anglických kontaktů, které zesílily po sňatku Anny Lucemburské s Richardem II. (Anna, dcera Karla IV., byla v Anglii velmi oblíbená, také se zastala povstalců (1380) a prosila o shovívavost při jejich potrestání.) Wyclifovy nauky převzal Jan Hus a spojoval je s reformními snahami v církvi. V Praze byly Wyclifovy knihy jako kacířské zkonfiskovány a spáleny na hranici. Jeho učedníci a pokračovatelé se nazývali lollardi.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Wyklefovy kosti byly v roce 1427 spáleny. Z knihy Johna Foxe (1563)
  • O pravosti svatého Písma
  • O moci papeže
  • O odpadnutí
  • O eucharistii

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Bruce M. Metzger: The Bible in Translations: Ancient and English Versions, s. 56-58.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CRAIG, Hardin a kolektiv. Dějiny anglické literatury I. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 422.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]