Mezinárodní den žen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plakát ženského hnutí za volební práva žen, 8. března 1914

Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ), připadající každoročně na 8. března,[1] je mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.[1]

Vývoj oslav[editovat | editovat zdroj]

Demonstrace žen na konci zimy, tradičně o nedělích, se nejdříve konaly v USA na popud tamní Socialistické strany USA; velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8. března 1908 v New Yorku. Svátek žen byl poprvé slaven 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Klára Zetkinová[2] pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data.

Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA,[3] mezi jeho cíle patřilo volební právo žen, od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Datum 8. března se ustálilo až po 1. světové válce, zejména pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě roku 1917 těsně předcházející únorové revoluci,[1] která se konala poslední neděli v únoru dle juliánského kalendáře, což odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského. Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Dne matek.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c International Women's Day 8 March [online]. www.un.org [cit. 2016-03-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ŽENSKÝ PROTESTSONG [online]. www.feminismus.cz [cit. 2016-03-07]. Dostupné online. 
  3. Historie MDŽ aneb kdy to všechno začalo [online]. www.projektintegrace.cz [cit. 2016-03-07]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]