Den památky obětí komunistického režimu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Den památky obětí komunistického režimu připadá na 27. června. Byl vyhlášen[kdy?] na památku Milady Horákové, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandry, kteří byli popraveni po politickém procesu komunistického režimu Československa 31. května – 8. června 1950. Oběšeni byli všichni na Pankráci dne 27. června 1950. Další čtyři obžalovaní dostali doživotí, ostatní čtyři tresty žaláře mezi 15–28 lety.

Proces byl první a zároveň jediný politický proces v Československu, kdy byla popravena žena.[1] Milost se pro ni snažil získat např. Albert Einstein, nebo Eleanor Rooseveltová. Popravě byla přítomna i dělnická prokurátorka Ludmila Brožová, ta byla v roce 2007 jako jediná odsouzena k šestiletému trestu za podíl na justiční vraždě, odpykávala si ho ve věznici ve Světlé nad Sázavou.

O několik měsíců před ní byl komunisty ubit k smrti kněz Josef Toufar, který působil v obci Číhošť. Komunistická moc měla na kontě už předtím prvního zavražděného, generála Heliodora Píku, který byl popraven v červnu 1949. V Československu bylo od roku 1948 za politické trestné činy popraveno 248 osob, nejvíce v první půli padesátých let.[2] Poslední politická poprava byla provedena v roce 1960.[3]

Největší počty obětí komunistických režimů jsou považovány v Číně (65 milionů) a v Sovětském svazu (20 milionů), dále v Kambodži (2 miliony), v Severní Koreji (2 miliony) a v Etiopii (1,7 milionu).[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 27. červen - Den památky obětí komunismu [online]. atlasceska.cz. Dostupné online. 
  2. Neoženil jste se, půjdete do vězení, řekl komunistický soudce. iDNES.cz [online]. 2010-08-02. Dostupné online. 
  3. Čtvrtstoletí od poslední popravy, tečky za pochmurnou historií. Česká televize [online]. 2014-02-02. Dostupné online. 
  4. COURTOIS, Stéphane. Černá kniha komunismu. Francie: [s.n.], 1999. Dostupné online.