Věznice Pankrác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vjezd na nároží u tramvajové smyčky Vozovna Pankrác
Pohled směrem od ulice Na květnici
Věžička

Věznice Pankrác, v současné době vazební věznice Praha Pankrác, je věznice v Praze. Je umístěna jižně od centra Prahy v Nuslích na Pankráci, nedaleko stanice pražského metra Pražského povstání nedaleko od budovy Vrchního soudu v Praze na Náměstí Hrdinů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věznice byla postavena v letech 18851889, aby nahradila zastaralou Svatováclavskou trestnici, která stála mezi Karlovým náměstím a Vltavou. Místo pro novou věznici se v době její stavby nacházelo mimo území hlavního města, uprostřed polí za předměstím Nuslemi. Nicméně během několika desetiletí rozšiřující se Praha věznici zcela obklopila. V 30. letech 20. století byla k zařízení přistavěna velká budova soudu. Ve věznici bylo do roku 1939 popraveno celkem 6 osob.

Během nacistické okupace v letech 1939–1945 tu byly drženy ve vazbě tisíce Čechů, od členů odboje až po účastníky černého trhu předtím, než byli posláni k popravě, do jiné věznice v Německu nebo do koncentračního tábora. Na jaře 1943 začali nacisté vykonávat popravy přímo v zařízení samotném, kde k tomuto účelu byly přizpůsobeny tři cely. Mezi 15. dubnem 1943 a 26. dubnem 1945 přišlo na Pankráci gilotinou o hlavu celkem 1079[1] lidí a celkově bylo popraveno 1087 osob.[2] Tři místnosti užívané pro tento krvavý účel (nazývané Pankrácká sekyrárna) jsou chráněny (včetně popravčího nástroje) a slouží jako památka, která je příležitostně přístupná školám a veřejnosti.

Po druhé světové válce bylo pak na základě velkého retribučního dekretu v letech 19451948 ve věznici popraveno 147 osob. Dalších 348 osob bylo ve věznici popraveno do zrušení trestu smrti v roce 1990, převážně oběšením. Celkem bylo v pankrácké věznici popraveno 1580 osob.[3]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Podle oficiální zprávy Vězeňské služby[zdroj?] slouží v současné době[kdy?] pankrácká věznice jako vazební dům pro obžalované muže, a částečně jako věznice pro odsouzené muže. Zařízení je určeno pro 858 vězňů, z nichž 468 je ve vazbě a 390 si odpykává trest odnětí svobody. Vězni jsou ubytováni v místnostech s průměrnou kapacitou tři postele, největší obsahuje deset postelí.[zdroj?] Prostory věznice obsahují také nemocnici české vězeňské služby, s kapacitou 111, stejně jako Pankrácký památník zahrnující výstavu Vězeňské služby. V roce 2006 zde bylo 568 vězeňských zaměstnanců.

Někteří lidé věznění nebo popravení na Pankráci[editovat | editovat zdroj]

Protinacistický odboj[editovat | editovat zdroj]

Pachatelé válečných zločinů a nacističtí kolaboranti[editovat | editovat zdroj]

Oběti komunistických čistek[editovat | editovat zdroj]

Oběti komunistické zvůle[editovat | editovat zdroj]

Vazební fotografie Ctibora Nováka

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pankrác Prison na anglické Wikipedii.

  1. Spořilovské noviny – Pankrácká sekyrárna
  2. VS ČR, Pankrác
  3. LIŠKA, Otakar, a kol. Vykonané tresty smrti, Československo 1918-1989. Praha : Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2000. Dostupné online. (český)  
  4. Radio Praha, Zprávy, 02-06-2004

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°3′31″ s. š., 14°26′20″ v. d.