Náměstí Hrdinů (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náměstí Hrdinů
Most magistrály přes Táborskou ulici křižující náměstí Hrdinů, v pozadí budova vrchního soudu
Most magistrály přes Táborskou ulici křižující náměstí Hrdinů, v pozadí budova vrchního soudu
Umístění
Město Praha
Městská část Praha 4
Čtvrť Nusle
Poloha
Kód ulice 480703
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Památník Milady Horákové před budovou Vrchního soudu v parku na náměstí Hrdinů

Náměstí Hrdinů v Praze, bývalé Soudní náměstí, se nachází v městské části Praha 4 ve čtvrti Nusle na Pankráci. Jedná se o velké veřejné prostranství, které je v současné době v severojižním směru rozděleno Severojižní magistrálou, resp. Pankráckou radiálou na dvě poloviny (směr z centra města přes Nuselský most na dálnici D1).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Východní části náměstí vévodí velká budova pražského vrchního soudu z roku 1933 v těsné blízkosti Pankrácké věznice, na jeho jihovýchodní straně se nalézá Pankrácká vozovna z roku 1927. V západní část náměstí směrem ke Kavčím horám a bývalé usedlosti Děkanka (resp. Na Děkance) se pod ulicí Na Pankráci nachází stanice metra Pražského povstání. Celé prostranství je z architektonického hlediska dále „rozbito“ mimoúrovňovým křížením tramvajové tratě se Severojižní magistrálou, trať tramvají (linka 18) tudy prochází z centra Nuslí Táborskou ulicí do ulice Na Pankráci a odtud pak dalším podjezdem pod magistrálou v ulici 5. května směrem k Pankrácké vozovně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dne 6. září 1945 se zde konala poslední veřejná poprava v Praze, kdy zde byl popraven nacistický přisluhovač a bývalý náměstek pražského primátora Josef Pfitzner.[1][2] V roce 1947 bylo do té doby Soudní náměstí přejmenováno na náměstí Hrdinů na počest obětí nacistické perzekuce, která probíhala během druhé světové války v Pankrácké věznici, resp. v blízké Pankrácké sekyrárně, dále také na počest statečných bojovníků, kteří zde v době Pražského povstání v květnu 1945 sváděli velmi urputné boje. Ve středu 21. srpna 1968 bylo náměstí obsazeno sovětskými tanky T 55 s bílými pruhy, které sem ten den přijely od Nuselské radnice, aby svými hlavněmi ráže 100 mm mířily na budovu "Nejvyššího soudu" . Trolejbusová, autobusová i tramvajová doprava do Nuselského údolí i k Nuselským schodům byla na celý týden přerušena.

V době, kdy zde neexistovala Severojižní magistrála, ani pražské metro, procházela zdejší tramvajová trať od Kačerova, Ryšánky a Zelené lišky ulicí 5. května směrem do Nuslí; uprostřed náměstí se nacházela tramvajová zastávka a odbočka do vozovny. Ulicí Na Pankráci vedla trolejbusová trať směrem od Autobusového nádraží Pankrác přes Děkanku k Vltavě do Podolí, dále pak podél řeky skrz Vyšehradský tunel až na Václavské náměstí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Náměstí Hrdinů. virtualni.praha.eu [online]. [cit. 2021-02-27]. Dostupné online. 
  2. Poslední veřejná poprava v českých zemích | Fronta.cz. www.fronta.cz [online]. [cit. 2021-02-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]