Náměstí Bratří Synků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled z Nuselské ulice severozápadním směrem
Pohled na jižní část náměstí

Náměstí Bratří Synků je veřejné prostranství, které se nachází v Praze v centrální části Nuslí v městské části Praha 4. Náměstí je mírně svažité ve směru od jihu k severu (svah Nuselského údolí) a má obdélníkový tvar blízký čtverci s parkovou úpravou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dříve jezdily náměstím úhlopříčně pouze tramvaje a okolo byl park a tržiště, automobily až do roku 1960, kdy bylo tržiště zrušeno, objížděly téměř čtvercové náměstí po jeho obvodu. Lípa republiky z roku 1918 za novinovým stánkem dosud stojí (byla nově vysazena v říjnu 1945, když původní byla v roce 1940 podříznuta na rozkaz zfanatizovaných německých okupantů), avšak při rekonstrukci ulice úhlopříčně protínající náměstí v roce 1960 nenávratně zmizely oba pamětní kameny u lípy zasazené do země, též připomínající návštěvu prezidenta Masaryka v Nuslích, ještě před jejich připojením k Praze. Na přechodech pro chodce v Sezimově ulici a u vyústění ulice Boleslavovy do náměstí, jsou dodnes patrné praskliny, způsobené pásy tanků okupační sovětské armády 21. srpna 1968, jejichž bílé desky byly tehdy zcela nové.

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším stavebním objektem je zde novorenesanční budova Nuselského národního domu (Nuselská č.1, Nusle čp.2) ze druhé poloviny 19. století, s bustou Havlíčkovou nad znakem Království Českého, sochami Přemysla, Libuše a Sv. Václava v průčelí, nyní sídlo České spořitelny a dále pětipatrový secesní dům U Rousků s železářským obchodem a malbami podle návrhu Mikoláše Alše (Nusle čp.472, má šest obrazů kolem dvoupatrového arkýře na vnější fasádě a sluneční hodiny s freskami jsou ve dvoře domu obrácené směrem na jih k Nuselské radnici). Zajímavá je rovněž pseudobarokní replika (Nusle čp. 1) průčelní budovy zbořeného Nuselského zámku s obrazem Panny Marie z roku 1901, stojící na východní straně náměstí nedaleko ústí ulice Na Zámecké. Tato ulice připomínající již názvem, že tady stál od 17. století Nuselský barokní zámek (postaven Sezimou z Vrtby kolem roku 1640), obsahuje téměř výhradně secesní domy čtyř až šestipodlažní, zbudované na přelomu 19. a 20. století v zahradách již zbořeného Nuselského zámku. Tři domy mají pěkné dvoupatrové arkýře. Z nich architektonicky vyniká dlouho neopravený čtyřpodlažní dům Na Zámecké č. 4 (Nusle č.p. 408), se dvěma obojživelníky ve štukovém domovním znamení. Tento dům je v průčelí datován l.p. 1905.

Většina domů na náměstí je rovněž jednoduše secesních z nichž nejnovější šestipodlažní, datovaný ve štítě rokem 1919, rovněž s vícepatrovými arkýři, stojí na nároží se Sezimovou ulicí, vedoucí z náměstí vzhůru k Nuselské radnici.

Název náměstí[editovat | editovat zdroj]

Náměstí se původně jmenovalo Metodějovo, později také neslo název Riegrovo (což dodnes dokládá busta Františka Ladislava Riegra na jednom ze zdejších rohových domů s kupolí a věžičkou - lékárně dr. Maxe, Nusle čp.363). Od 50. let je náměstí pojmenováno po českých komunistických novinářích a politicích bratrech Ottu Synkovi a Viktorovi Synkovi, kteří byli popraveni nacisty během německé okupace českých zemí v době 2. světové války za Protektorátu Čechy a Morava. Po listopadu 1989 byla uspořádána anketa na nový název náměstí. Vítězný návrh však nemohl být realizován, neboť se jednalo o žijící osobnost (Václav Havel).

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Náměstím úhlopříčně prochází významná tramvajová trať směrem od Michle a Pankráce z jihovýchodního rohu dolů do severozápadního rohu směrem k nedaleké nuselské křižovatce Otakarova. Zde se pak střetávají a kříží hned čtyři tramvajové tratě propojující Nusle s Novým Městem pražským, Vinohrady, Vršovicemi a Michlí. Po severní a východní straně náměstí je vedena tramvajová kolej, která zde slouží jako nouzové tramvajové obratiště pro všechny čtyři tratě a je též využívána nočními linkami 53 a 56, které po zastávce Otakarova odbočují na kolej v ulici Na Zámecké a na Náměstí Bratří Synků se napojují na běžnou trať směr Vozovna Pankrác resp. Spořilov do ulice Nuselské. Tento tramvajový uzel s výhybkami v Nuselské třídě byl v listopadu 2011 nově rekonstruován (výměna kolejového svršku a instalace nových výhybek proběhla velmi rychle). Uprostřed náměstí se nachází stejnojmenná tramvajová zastávka, která v současnosti slouží též jako zastávka autobusů MHD 193 nově sem jedoucích od blízkého nádraží. V počátcích první republiky tady končila tramvajová linka číslo 3, jedoucí sem z Václavského náměstí a Kobylis.

Okolní objekty a instituce[editovat | editovat zdroj]

  • Nuselská radnice v Táborské ulici jižním směrem, její průčelí je viditelné přímo ze západního okraje náměstí průhledem Sezimovou ulicí
  • Komorní Fidlovačka, jihozápadním směrem v Boleslavově ulici v prostorách bývalého kina Morava (v letech 1919 - 1939 Světovid)
  • Náměstí Generála Kultlvašra (v letech 1918 - 1939 a 1945 - 1960 Náměstí Československých legionářů), jižním směrem vedle Nuselské radnice pod Nuselskou sokolovnou
  • Nuselský pivovar 200 m severně od náměstí, zahrnující historické budovy pivovaru založeného roku 1694 zemským soudním presidentem hrabětem Janem Josefem z Vrtby (pozdějším nejvyšším purkrabím království českého), objekty Koliby u pastýřky (z Expa 67 v Montrealu) a historický altán v někdejší Nuselské pivovarské zahradě
  • Nuselské schody 300 m severně od náměstí
  • Divadlo Bez Hranic www.divadlobezhranic.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°3′52″ s. š., 14°26′27″ v. d.