Náměstí Bratří Synků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
náměstí Bratří Synků
Pohled na náměstí od Boleslavovy ulice
Pohled na náměstí od Boleslavovy ulice
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 4
ČtvrťNusle
Poloha
Historie
Pojmenováno poOtto Synek a Viktor Synek
Další údaje
Kód ulice470945
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Náměstí Bratří Synků je veřejné prostranství, které se nachází v Praze v centrální části Nuslíměstské části Praha 4. Náměstí je mírně svažité ve směru od jihu k severu (svah Nuselského údolí) a má obdélníkový tvar blízký čtverci s parkovou úpravou.

Název[editovat | editovat zdroj]

Náměstí se zprvu jmenovalo Riegerovo (což dodnes dokládá busta Františka Ladislava Riegra na jednom ze zdejších rohových domů s kupolí a věžičkou – lékárně dr. Maxe, Nusle čp. 363) a vzniklo v roce 1903 na místě bývalého hospodářského dvora Nuselského zámku ze sedmnáctého století. Za Protektorátu, kdy připomínka českého demokratického politika Riegera nebyla žádoucí, bylo náměstí přejmenováno na Metodějovo, po válce se nakrátko vrátilo k původnímu názvu Riegrovo, ale již v roce 1948 bylo znovu přejmenováno po komunistických politicích a novinářích, bratrech Ottu Synkovi a Viktorovi Synkovi, které za 2. světové války popravilo v roce 1941 Gestapo.[1][2]

Po listopadu 1989 byla uspořádána anketa na nový název náměstí; vítězný návrh však nemohl být realizován, neboť se jednalo o žijící osobnost (Václav Havel).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pohled z Nuselské ulice severozápadním směrem
Týž pohled o deset let později

Dříve jezdily náměstím úhlopříčně pouze tramvaje a okolo byl park a tržiště, automobily až do roku 1960, kdy bylo tržiště zrušeno, objížděly téměř čtvercové náměstí po jeho obvodu (náměstí objížděly jednosměrkami). Teprve v roce 1960 tam byly z křižovatky "Otakarova"- "Bělehradská" přemístěny tramvajové zastávky ve směru od Nuselských schodů. Lípa republiky z roku 1918 za novinovým stánkem byla nově vysazena v říjnu 1945, když původní byla v roce 1940 podříznuta na rozkaz německých okupantů. Nově vysazená lípa zde stojí doposud, avšak při rekonstrukci ulice úhlopříčně protínající náměstí v roce 1960 nenávratně zmizely oba pamětní kameny u lípy zasazené do země, též připomínající návštěvu prezidenta Masaryka v Nuslích, ještě před jejich připojením k Praze. Na přechodech pro chodce v Sezimově ulici a u vyústění ulice Boleslavovy do náměstí, jsou dodnes patrné praskliny, způsobené pásy tanků okupační sovětské armády 21. srpna 1968, jejichž bílé desky byly tehdy zcela nové (po roce 2000 byla původní dlažba v těchto místech nahrazena asfaltovým povrchem a keramické dlaždice přechodu nahrazeny "nastříkanou" zebrou; přesto jsou trhliny patrné). V tyto dny došlo i k přerušení tramvajové i autobusové městské hromadné dopravy jak Nuselským údolím, tak i k Nuselským schodům.

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším stavebním objektem je zde novorenesanční budova Nuselského národního domu (Nuselská č. 1, Nusle čp. 2) ze druhé poloviny 19. století, s bustou Havlíčkovou nad znakem Českého království, sochami Přemysla, Libuše a Sv. Václava v průčelí (nyní sídlo České spořitelny) a dále pětipatrový secesní dům U Rousků s železářským obchodem a malbami podle návrhu Mikoláše Alše (Nusle čp. 472, má šest obrazů kolem dvoupatrového arkýře na vnější fasádě a sluneční hodiny s freskami jsou ve dvoře domu obrácené směrem na jih k Nuselské radnici).

Zajímavá je rovněž pseudobarokní replika (Nusle čp. 1) průčelní budovy zbořeného Nuselského zámku s obrazem Panny Marie z roku 1901 (nad dvoupatrovým arkýřem s obrazem lze spatřit ve štítu třetího patra chronogram A.M.A.D.1904), stojící na východní straně náměstí nedaleko ústí ulice Na Zámecké. Tato ulice připomínající již názvem, že tady stál od 17. století barokní zámek (postaven Sezimou z Vrtby kolem roku 1640), obsahuje téměř výhradně secesní domy čtyř až šestipodlažní, zbudované na přelomu 19. a 20. století v zahradách již zbořeného Nuselského zámku. Tři domy mají pěkné dvoupatrové arkýře. Z nich architektonicky vyniká dlouho neopravený čtyřpodlažní dům Na Zámecké č. 4 (Nusle č.p. 408), se dvěma obojživelníky ve štukovém domovním znamení. Tento dům je v průčelí datován l.p. 1905. V březnu 2017 započala rekonstrukce fasád tohoto bloku domů. Protější pětipodlažní dům č.7 (Nusle čp. 574) pocházející ze stejného období, ač je fasáda také secesně provedena, nese již výrazné znaky kubistického "tvarosloví".

Většina domů na náměstí je rovněž jednoduše secesních z nichž nejnovější šestipodlažní, datovaný ve štítě rokem 1919, rovněž s vícepatrovými arkýři, stojí na nároží se Sezimovou ulicí, vedoucí z náměstí vzhůru k Nuselské radnici. Dům, v němž působí železářství „U Rousků“ má ve dvoře polychromované sluneční hodiny z roku 1905. Čas tam "hlídá" freska s motivem sovy.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Panoramatický pohled na severní a východní část náměstí

Náměstím úhlopříčně prochází významná tramvajová trať z Nuselské třídy směrem od Michle a Pankráce z jihovýchodního rohu dolů do severozápadního rohu směrem k nedaleké nuselské křižovatce Otakarova. Zde se pak střetávají a kříží hned čtyři tramvajové tratě propojující Nusle s Novým Městem pražským, Vinohrady, Vršovicemi a Michlí. Po severní a východní straně náměstí je vedena tramvajová kolej, která zde slouží jako nouzové tramvajové obratiště pro všechny čtyři tratě a je též využívána nočními linkami 93 a 96, které po zastávce Otakarova odbočují na kolej v ulici Na Zámecké a na Náměstí Bratří Synků se napojují na běžnou trať směr Vozovna Pankrác resp. Spořilov do ulice Nuselské. Tento tramvajový uzel s výhybkami na Nuselské třídě byl v listopadu 2011 nově rekonstruován (výměna kolejového svršku a instalace nových výhybek proběhla velmi rychle). Uprostřed náměstí se nachází stejnojmenná tramvajová zastávka, která v současnosti slouží též jako zastávka autobusů MHD 193 nově sem jedoucích od blízkého nádraží. V počátcích první republiky tady končila tramvajová linka číslo 3, jedoucí sem z Václavského náměstí a Kobylis.

Bělehradská ulice v Nuslích byla ve směru k Nuselským schodům z důvodu dlouhodobé rekonstrukce od roku 2014 do dubna 2017 uzavřena nejen pro automobily a tramvaje, ale i pro pěší.

V budoucnu přes náměstí povede metro D, kterým se bude možné dostat buď na Náměstí Míru (severním směrem) či na Pankrác, do Krče, na Libuš a až do Písnice (jižním směrem).

Okolní objekty a instituce[editovat | editovat zdroj]

Poznámky a reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]