Svatý Josef

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý Josef
Saint Joseph with the Infant Jesus by Guido Reni, c 1635.jpg
Narození 1. století př. n. l.
Nazaret
Úmrtí 1. století
Nazaret
Národnost Židé
Manžel(ka) Maria
Děti Ježíš Kristus
historický Ježíš
Joses
Jakub Spravedlivý
Joseph Barsabbas
Simon, brother of Jesus
Jude, brother of Jesus
Rodiče Heli a Jacob
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o manželu Panny Marie a pěstounu Ježíše Krista. Další významy jsou uvedeny na stránce Svatý Josef (rozcestník).

Svatý Josef byl manžel Panny Marie, která porodila Ježíše Krista jako Božího Syna (Boha Otce). Josef byl synem Jakoba (Jakuba) z kmene Judy. Jeho památka se slaví v ČR i celém katolickém světě 19. března.

Osobnost[editovat | editovat zdroj]

Svatý Josef s novorozeným Ježíšem, Guido Reni, 1635

V českém prostředí se tradičně uvádí, že sv. Josef byl povoláním tesař, použité řecké slovo τέκτων (tekton, odtud je odvozeno slovo technika) má však obecnější význam, označuje „muže, který pracuje se dřevem, kameny či železem“. Podle sv. Justina Mučedníka, Kristova krajana a téměř současníka, se v Palestině prvního století rozuměl pod tímto slovem výrobce zemědělských nástrojů. Podle židovské tradice je také pravděpodobné, že vyučil tesařskému řemeslu i Ježíše samotného – vyučit syna řemeslu je v talmudu součást povinnosti vyživovat své dítě.[1] Židovský christolog Géza Vermes poznamenává, že v talmudu se slovo „tesař“ někdy používá jako označení vzdělaného muže (židovští mudrci se zpravidla živili manuální prací).[2] Svatý Josef je patronem šťastné hodinky smrti, tesařů, stolařů a řezbářů.

Josef byl s Pannou Marií zasnouben, ale než „se sešli“, počala z Ducha Svatého (Mt 1,18). Protože Josef byl spravedlivý a nechtěl ji vystavit hanbě, rozhodl se ji potají propustit. Zjevil se mu však anděl Páně a řekl, že se nemá bát Marii k sobě přijmout, protože to, co v ní bylo počato, bylo z Ducha Svatého, a že se jí narodí syn, kterému má dát jméno Ježíš.

Oproti rozšířené představě nebyl jediný syn, ale v Markově evangeliu jsou uváděni jeho bratři Jakub, Josef, Juda a Šimon a nejmenované sestry.

To se taky pak stalo. Mezitím ale podle nařízení císaře Augusta (LK 2,1) probíhalo v Izraeli sčítání lidu a protože Josef byl z Davidova rodu, musel se jít s těhotnou Marií nechat zapsat do Judska, do Betléma a shodou okolností se stalo, že se Ježíš narodil tam. Po narození se mu přišli klanět mudrci od východu – tři králové – a když odešli, zjevil se Josefovi zase anděl, který mu řekl, že má vzít dítě a matku a prchnout do Egypta, protože Herodes bude v Betlémě hledat dítě a bude ho chtít zahubit. Poté tedy prchli do Egypta, kde byli až do Herodovy smrti.

Když Herodes zemřel, Josefovi to zase oznámil anděl Páně, s tím, že se má vrátit zpátky do Izraelské země (Mt 2,21). Protože ale v Judsku kraloval Archealos, Herodův syn, šel Josef raději (na pokyn, který dostal ve snu) do Galileje, do Nazareta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kroll, Gerhard: Po stopách Ježíšových, Zvon, Praha, 1995
  2. http://www.jstor.org/pss/1453874?cookieSet=1

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]