Václav Machek (jazykovědec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Václav Machek
Narození 8. listopadu 1894
Úmrtí 26. května 1965 (ve věku 70 let)
Brno
Povolání lingvista, pedagog a spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Prof. PhDr. Václav Machek, DrSc., (8. listopadu 1894, Úhlejov u Miletína, osada Brodek26. května 1965, Brno) byl český jazykovědec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v domku č.p. 5, který byl později zbořen a na tomto místě byl vztyčen pamětní kámen na Machkovu památku.[1] Kámen stojí v zahradě, několik kroků od silnice. Vystudoval gymnázium ve Dvoře Králové nad Labem, potom studoval na Filosofické fakultě Karlovy(-Ferdinandovy) univerzity v Praze, tady se zabýval etymologií a studiem baltických jazyků (pruština, lotyština, litevština, galindština…). Pár let studoval v Paříži, po návratu učil na různých gymnáziích (např. v Pardubicích, Trnavě, Brně atd.).

Roku 1936[zdroj?] byl jmenován profesorem tehdejší univerzity Jana Evangelisty Purkyně (od roku 1990 Masarykova) v Brně na katedře slavistiky a srovnávací jazykovědy. Zabýval se srovnávací indoevropskou jazykovědou, srovnávací slovanskou jazykovědou, mytologií, baltistikou, a etymologií. Byl členem ČSAV a nositelem Řádu práce.[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Mezi dnes nejznámější díla patří Česká a slovenská jména rostlin a Etymologický slovník jazyka českého. Některé práce publikoval také francouzsky. Mezi další práce patří Studie o tvoření výrazů expresivních, Etymologický slovník jazyka českého a slovenského, Studie ze slovanské jazykovědy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Osobnost regionu: Václav Machek, jazykovědec z Úhlejova [online]. Jičínský Deník.cz, 2013-05-14, [cit. 2014-08-05]. Dostupné online.  
  2. Malá československá encyklopedie. 1. vyd. Praha: Academia, 1986.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Články V. Machka ve Slově a slovesnosti (dostupné on-line):