Václav Machek (jazykovědec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prof. PhDr. Václav Machek, DrSc.
Narození 8. listopadu 1894
Úhlejov
Úmrtí 26. května 1965 (ve věku 70 let)
Brno
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Václav Machek (8. listopadu 1894, Brodek u Úhlejova poblíž Miletína – 26. května 1965, Brno) byl český jazykovědec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v domku čp. 5, který byl později zbořen a na tomto místě byl vztyčen pamětní kámen na Machkovu památku.[1] Kámen stojí v zahradě, několik kroků od silnice. Vychodil gymnázium ve Dvoře Králové nad Labem, následně v letech 1914-21 studoval češtinu a latinu na Filozofické fakultě pražské univerzity. K jeho učitelům patřili mimo jiné F. Pastrnek, E. Smetánka, J. Zubatý a O. Hujer. Během studií se zabýval etymologií a studiem baltických jazyků (pruština, lotyština, litevština, galindština…). Dva roky studoval v Paříži (u jazykovědců A. Meilleta a J. Vendryese), po návratu učil na různých gymnáziích (např. v Pardubicích, Trnavě, Novém Mestě nad Váhom, Tišnově či Brně). Později (1929-31) působil v Kanceláři Slovníku jazyka českého.

V roce 1931 se svou knihou Studie o tvoření výrazů expresivních, vydanou v Praze o rok dříve, habilitoval pro obor srovnávací indoevropský jazykozpyt na brněnské univerzitě. Roku 1936[2] byl na téže vysoké škole jmenován mimořádným a roku 1945 řádným profesorem na katedře slavistiky a srovnávací jazykovědy. Zabýval se srovnávací indoevropskou jazykovědou, srovnávací slovanskou jazykovědou, mytologií, baltistikou, a etymologií. Byl členem ČSAV a nositelem Řádu práce.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Mezi dnes nejznámější díla patří Česká a slovenská jména rostlin (1954) a Etymologický slovník jazyka českého (1968). Některé práce publikoval také francouzsky. Mezi další práce patří Studie o tvoření výrazů expresivních (1930) či Etymologický slovník jazyka českého a slovenského (1957, předcházel vydání výše zmíněného). Nejnověji byly péčí brněnských bohemistů a pražského Nakladatelství Lidové noviny - vedle již čtvrtého, nezměněného vydání Etymologického slovníku jazyka českého (2010) - vydány všechny Machkovy drobnější studie v objemné dvousvazkové edici Sebrané spisy Václava Machka (2012), obsahující i stručný životopis, nekrology, přepis jedné z přednášek, soupis předmětů vyučovaných na brněnské univerzitě a bibliografii, jakož i jeho jazykovědně hlediska relevantní dopisy ve svazcích Korespondence I a II (2012).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Osobnost regionu: Václav Machek, jazykovědec z Úhlejova [online]. Jičínský Deník.cz, 2013-05-14, [cit. 2014-08-05]. Dostupné online.  
  2. Srov. J. Černý - J. Holeš (eds.): Kdo je kdo v dějinách české lingvistiky, Praha, Libri 2008, s. 406.
  3. Malá československá encyklopedie. 1. vyd. Praha: Academia, 1986.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Články V. Machka ve Slově a slovesnosti (dostupné on-line):