Hřbitov Neviňátek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hřbitov Neviňátek
Hřbitov na rytině z 18. století
Lokalita
Stát Francie
Obec Paříž
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitov Neviňátek (francouzsky Cimetière des Innocents) je zaniklý hřbitov v centru Paříže.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nacházel se v dnešním 1. obvodu ve čtvrti Les Halles v prostoru současného náměstí Place Joachim-du-Bellay. Svůj název odvozoval od dnes již neexistujícího kostela věnovanému svatým Neviňátkům, tj. dětem zabitým na příkaz krále Heroda.

Hřbitov byl užíván od středověku a byl největším hřbitovem uvnitř pařížských hradeb. Hřbitov byl uzavřen 1. listopadu 1780 na základě rozhodnutí krále Ludvíka XVI. ze dne 10. března 1775 a také proto, že se předchozího roku několik osob zadusilo výpary ze tlejících těl. V té době dosahoval hřbitov zhruba 2,5 metru nad úroveň okolních ulic. V roce 1786 byl ze zdravotních důvodů zcela zrušen a kosterní pozůstatky byly převezeny do katakomb na předměstí Tombe-Issoire (dnes 14. obvod). V roce 1789 se pozemek stal součástí pařížské tržnice Halles a byl přeměněn na trh s květinami, ovocem a zeleninou. Po likvidaci tohoto hřbitova byly postupně uzavírány i další pařížské hřbitovy a v 19. století vznikly nové rozsáhlé hřbitovy jako např. Père Lachaise.

Zajímavost: Když se těla převážela do katakomb, zjistilo se, že se část z nich přetvořilo v tuk, tak se jej rozhodli využít na výrobu svíček a mýdlel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Cimetière des Innocents na německé Wikipedii a Cimetière des Innocents na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]