Hřbitov Neviňátek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hřbitov Neviňátek
Hřbitov na rytině z 18. století
Hřbitov na rytině z 18. století
Lokalita
Stát FrancieFrancie Francie
Obec Paříž
Zeměpisné souřadnice
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitov Neviňátek (francouzsky Cimetière des Innocents) je zaniklý hřbitov v centru Paříže.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nacházel se v dnešním 1. obvodu ve čtvrti Les Halles v prostoru současného náměstí Place Joachim-du-Bellay. Svůj název odvozoval od dnes již neexistujícího kostela svatých Neviňátek, zasvěceného dětem zabitým na příkaz krále Heroda.

Hřbitov byl užíván od středověku a byl největším hřbitovem uvnitř pařížských hradeb. Hřbitov byl uzavřen 1. listopadu 1780 na základě rozhodnutí krále Ludvíka XVI. ze dne 10. března 1775, také proto, že se předchozího roku několik osob zadusilo výpary ze tlejících těl. V té době dosahoval hřbitov zhruba 2,5 metru nad úroveň okolních ulic. V roce 1786 byl ze zdravotních důvodů zcela zrušen a kosterní pozůstatky byly převezeny do katakomb na předměstí Tombe-Issoire (dnes 14. obvod). V roce 1789 se pozemek stal součástí pařížské tržnice Halles a byl přeměněn na trh s květinami, ovocem a zeleninou. Po likvidaci tohoto hřbitova byly postupně uzavírány i další pařížské hřbitovy a v 19. století vznikly nové rozsáhlé hřbitovy jako např. Père Lachaise.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Cimetière des Innocents na německé Wikipedii a Cimetière des Innocents na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]