Ferdinand I. Bulharský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ferdinand I.

Ferdinand I. (* jako Kníže Ferdinand Maximilian Karl Leopold Maria sasko-cobursko-gothajský 26. února 1861 Vídeň – † 10. září 1948 Koburg), byl mezi lety 1887-1908 bulharský kníže a v letech 1908-1918 bulharský car, ale také spisovatel, botanik a filatelista.

Jeho politická kariéra začala v roce 1887, když přišel do Vidinu s velkou ambicí – postavit silný stát na pevných základech. Byl následníkem prince Alexandra, kterého vystřídal na trůně právě ve chvíli, kdy se zdálo, že bulharský stát čeká velký rozvoj. Během jeho vlády země učinila značný pokrok v mnoha sférách – politické, ekonomické, kulturní, jako i obranné.

Bulharsko pod jeho vedením na přelomu 19. a 20. století zažilo největší, dokonce nejrychlejší rozvoj oproti ostatním sousedním zemím. Velkou zásluhu na tom měla rychlá modernizace země, jejímž byl car Ferdinand zastáncem.

Vždy tvrdil, že Bulharsko je pro něj malou zemí na to, aby v ní mohl uskutečnit své plány a stále věřil, že bude vládnout zemi větší, jako bylo tou dobou například Rusko, Německo, Anglie nebo Osmanská říše.

Když do Bulharska přišel, byl úplně neznámým člověkem. Jediným neúspěchem během jeho 31leté vlády bylo to, že se mu nepodařilo přesvědčit parlament, aby se zúčastnil druhé balkánské války v roce 1913 (toto byl jeden z důvodů porážky Bulharska ve válce) a vstup do spojenectví s Německem a Rakousko-Uherskem během první světové války.

Car Ferdinand se vždy snažil zemi vést po co nejlepší cestě. Hlavním cílem jeho vlády bylo chránit bulharské národní zájmy. V roce 1913, po kruté porážce Turků u Adrianopole, která Bulharům zdvihla sebedůvěru, car Ferdinand obsadil některé nové oblasti v Evropě.

Car Ferdinand svou vládu skončil v roce 1918 po podpisu abdikace se slovy: „Přišel jsem sem, abych tu zůstal (až do smrti).“ To se mu však nepodařilo, což ho znepokojovalo až do jeho smrti v roce 1948.

Dcery Eudoxia a Naděžda

Potomci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1893 se oženil s parmskou princeznou Marií Luisou (1870 - 1899) a měl s ní čtyři děti:

Ferdinandovou druhou manželkou se v roce 1908 stala princezna Eleonora Reußová z Köstritzu. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ferdinand I. Bulharský ve Wikimedia Commons

Předchůdce:
Alexandr I.
Znak z doby nástupu Bulharský kníže
18871908
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-
Předchůdce:
-
Znak z doby nástupu Bulharský car
19081918
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Boris III.