Kardam Bulharský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kardam
kníže tarnovský
korunní princ Kardam
korunní princ Kardam
Narození 2. prosince 1962
Madrid
Úmrtí 7. dubna 2015
(ve věku 52 let)
Madrid
Manželka Miriam de Ungría y López
Potomci Boris Bulharský
Beltrán Bulharský
Rod Wettinové
Dynastie Koburkové
Otec Simeon II.
Matka Margarita Gómez-Acebo y Cejuela
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kardam Bulharský (či Kardam Tarnovský nebo Kardam Sakskoburggotski (Sasko-kobursko-gothajský), 2. prosince 1962, Madrid7. dubna 2015, Madrid) byl prvorozený syn bývalého bulharského cara Simeona II. a jeho ženy Margarity Gómez-Acebo. Po celý život byl následníkem hypotetického bulharského trůnu, s titulem kníže tarnovský. Pocházel z bulharské části koburské větve rodu Wettinů. Po babičce byl také pravnukem italského krále Viktora Emanuela III..

Byl pojmenován podle bulharského chána Kardama. Studoval zemědělskou ekonomii na Pensylvánské státní univerzitě v USA. Posledních 5 let života strávil v kómatu po mozkové příhodě, pak zemřel. Následnictví po něm přešlo na jeho staršího syna Borise.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

11. července 1996 si v Madridu vzal za ženu Miriam de Ungría y López (*1963). Pár měl dva syny:

Autonehoda, nemoc a smrt[editovat | editovat zdroj]

15. srpna 2008 měl poblíž El Molar (okolí Madridu) s manželkou vážnou dopravní nehodu, při které jejich vůz narazil do stromu a Kardam utrpěl poranění lebky a obou paží. Byl letecky transportován do nemocnice Doce de Octubre, zatímco jeho žena do nemocnice La Paz. Princezna Miriam utrpěla zlomeninu lokte, několika žeber a měla poraněnou plíci. Po několika týdnech byla z nemocnice propustěna. Vážněji zraněný Kardam byl tři dny po havárii uveden do umělého spánku. Pomalu se zotavoval a 23. ledna 2009 byl propuštěn do domácího léčení. Naučil se znovu chodit a mluvit.

Rok poté v lednu 2010 utrpěl mozkovou příhodu a upadl do kómatu. Z něj se už neprobral a zemřel 7. dubna 2015 na následky plicní infekce.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]