Henry, vévoda z Gloucesteru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henry
Vévoda z Gloucesteru
Úplné jméno Henry William Frederick Albert
Narození 31. března 1900
York Cottage
Úmrtí 10. června 1974 (ve věku 74 let)
Barnwell Manor
Pohřben Royal Burial Ground (Frogmore), 14. června 1974
Manželka Alice, vévodkyně z Gloucesteru
Potomci William
Richard
Rod Windsorové
Otec Jiří V.
Matka Marie z Tecku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry, vévoda z Gloucesteru (31. března 1900, York Cottage10. června 1974, Barnwell Manor) byl britský královský princ, voják a guvernér Austrálie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 31. března 1900 v York Cottage jako syn Jiřího, vévody z Yorku a jeho manželky vévodkyně Marie z Tecku. Pokřtěn byl 17. května 1900 v kapli hradu Windsor biskupem Winchesteru Randallem Davidsonem. Jeho kmotry byly jeho prababička královna Viktorie, bratranec německý císař Vilém II. Pruský (zastoupen jeho bratrancem princem Albertem Pruským), prateta princezna Beatrix Sasko-Koburská, prateta vévodkyně Thyra Dánská (kterou reprezentovala její sestra Alexandra, princezna z Walesu), bratranec princ Jiří Řecký a Dánský (zastoupený prince z Walesu), teta princezna Maud z Walesu (zastoupená její sestrou princeznou Viktorií z Walesu), strýc princ Alexander, 1. vévoda z Athlone (zastoupen princem Jiřím, vévodou z Cambridge) a polní maršál Frederick Roberts, 1. vévoda Roberts (zastoupen generálem Sirem Dightonem Probynem).

Navštěvoval školu St Peter's Court a později Eton College.

Na rozdíl od svých bratrů vstoupil do armády a byl přijat do Britského královského námořnictva. Roku 1919 vstoupil do Royal Military College (Sandhurst). Později sloužil v King's Royal Rifle Corps a 10th Royal Hussars. Po vypuknutí 2. světové války vstoupil do British Expeditionary Force a sloužil jako Chief Liaison Officer. Roku 1940 se nacházel v 20th Armoured Infantry Brigade. Roku 1955 se stal polním maršálem a roku 1958 maršálem Královského letectva.

Dne 31. března 1928 mu jeho otec udělil titul vévody z Gloucesteru, hraběte z Ulsteru a barona Cullodena.

Dne 6. listopadu 1935 se oženil s Lady Alice Montagu Douglas Scott, s dcerou Johna Montagu Douglase Scotta, 7. vévody z Buccleuch a Lady Margaret Bridgeman. Spolu měli dva syny:

V letech 1945–1947 sloužil jako generální guvernér Austrálie.

Zemřel 10. června 1974 v Barnwell Manor.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Henry, Duke of Gloucester na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]