Princ George William

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Princ George William
Prince George William by John Simon.jpg
Narození 13. listopadu 1717
St. James's Palace, Londýn
Úmrtí 17. února 1718 (3 měsíce a 4 dny)
Kensingtonský palác, Londýn
Příčina úmrtí nádor na srdci
Dynastie Hannoverská
Otec Jiří II.
Matka Karolina z Ansbachu
Příbuzní Jiří II. (dědeček)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princ George William (13. listopadu 171717. února 1718) byl členem britské královské rodiny. Byl druhým synem prince a princezny z Walesu (později král Jiří II. a královna Karolína). Zemřel ve věku 3 měsíců a 4 dnů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Prince George William se narodil v St James's Palace v Londýně dne 13. listopadu 1717. Jeho otcem byl Jiří, princ z Walesu a syn krále Jiřího I. Jeho matkou byla Karolína z Ansbachu, dcera knížete z Ansbachu. Dvacet šest dní po svém narození byl pokřtěn londýnským arcibiskupem Johnem Robinsonem. Jeho kmotry se stali jeho dědeček Jiří I., vévoda z Newcastlu a vévodkyně ze St. Albans.

Křtiny George Williama rozpoutaly rodinnou hádku. Rodiče chtěli pro svého syna jméno Louis a jeho sponzory se měla stát pruská královna a vévoda z Yorku. Král pro něj ale vybral jméno George William a jako jeho kmotra zvolil nejvyššího komořího vévodu z Newcastlu. Princ Jiří z Walesu ale vévodu z Newcastlu nesnášel a kvůli tomu byl na něj jeho otec král naštvaný. Po této události byl princ z Walesu i s manželkou vyhoštěn z královského dvora a poslán do Leicesteru, zatímco jejich malý syn musel zůstat v péči krále. Pohádali se přímo během ceremoniálu. Karolína po odchodu z dvora bez svého dítěte vážně onemocněla a často omdlévala. Tajně své děti navštěvovala bez vědomí krále, avšak k tomu nebylo mnoho příležitostí. V lednu roku 1718 král ustoupil a povolil Karolíně navštěvovat děti bez omezení. V únoru malý George William onemocněl a král tak povolil návštěvy obou rodičů v Kensingtonském paláci bez jakýchkoliv omezení. Když nakonec George William zemřel, byla provedena na jeho tělíčku pitva a bylo zjištěno, že měl na srdci malý nádor.

Malý princ zemřel ve věku tří měsíců, dlouho předtím, než se jeho otec stal králem. Jeho rodiče vinili z jeho smrti krále Jiřího I., jelikož je vyhnal ze St. James's Palace, zatímco Geroge William zde musel zůstat. I když se nikdy nezjistilo, co bylo příčinou úmrtí malého prince, tato událost výrazně zhoršila vztah mezi otcem a synem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince George William of Great Britain na anglické Wikipedii.