William z Gloucesteru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William z Gloucesteru
Královský princ Británie
Úplné jménoWilliam Henry Andrew Frederick
Křest22. února 1942
Narození18. prosince 1941
Barnet
Úmrtí28. srpna 1972 (ve věku 30 let)
Halfpenny Green
PohřbenFrogmore
2. září 1972
RodWindsorové
OtecHenry, vévoda z Gloucesteru
MatkaAlice, vévodkyně z Gloucesteru
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princ William z Gloucesteru (William Henry Andrew Frederick; 18. prosince 1941, Barnet28. srpna 1972, Halfpenny Green) byl vnuk krále Jiřího V. a bratranec z otcovy strany královny Alžběty II. Při narození byl čtvrtý v linii následnictví trůnu; v době své smrti byl devátý.

Vystudoval Cambridge a Stanford, nastoupil na Úřad pro zahraniční věci, společenství a rozvoj v Lagosu a Tokiu, než se vrátil, aby převzal královské povinnosti. Vedl aktivní život, létal v letadlech Piper,[1] projel Saharu[1] a létal horkovzdušným balónem.[1]

Byl posledním potomkem Jiřího III., kterému byla diagnostikována porfyrie, pravděpodobně dědičná nemoc, o níž se předpokládá, že způsobila duševní zhroucení Jiřího III.[2]

Princ William zemřel v roce 1972 ve věku 30 let při letecké havárii, když pilotoval své letadlo v soutěži.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 18. prosince 1941 v Barnet jako syn prince Henryho, vévody z Gloucesteru a jeho manželky Alice, vévodkyně z Gloucesteru. Jako vnuku britského monarchy mu náležel titul prince Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Pokřtěn byl 22. února 1942 v soukromé kapli hradu Windsor arcibiskupem z Canterbury Cosmem Gordonem Langem. Jeho kmotry byli strýc král Jiří VI., babička královna Marie, sestřenice princezna Helena Viktorie Šlesvicko-Holštýnská, teta Lady Margaret Hawkins, strýc lord William Montagu-Douglas-Scott a John Vereker, vikomt Gort, který se nemohl zúčastnit.

Vzdělání získal na Wellesley House School a na Eton College. Na Magdalene College v Cambridge získal bakalářský titul a později magisterský. Na Stanfordově univerzitě studoval politické vědy, americkou historii a business. Poté se vrátil do Británie, kde pracoval v bance Lazard.

Udržoval vztah s Zsuzsi Starkloff.

Byl amatérským pilotem a zemřel 28. srpna 1972 při letecké nehodě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince William of Gloucester na anglické Wikipedii.

  1. a b c ST. AUBYN, Giles. William of Gloucester : pioneer Prince. [s.l.]: London : F. Muller 204 s. Dostupné online. ISBN 978-0-584-10243-7. (English) 
  2. RÖHL, John C.G.; WARREN, Martin; HUNT, David. Purple Secret: Genes, 'Madness', and the Royal Houses of Europe. Londýn: Transworld Publishers, 1998. Dostupné online. ISBN 978-0552145503. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]