Přeskočit na obsah

William, princ z Walesu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
William
princ z Walesu
Portrét
Křest4. srpna 1982
Narození21. června 1982 (41 let)
Londýn, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
ManželkaCatherine, princezna z Walesu
PotomciPrinc George z Walesu, Princezna Charlotte z Walesu a Princ Louis z Walesu
OtecKarel III. Britský
MatkaPrincezna Diana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Britská královská rodina
Britská královská rodina


William, princ z Walesu, celým jménem William Arthur Philip Louis (česky Vilém Artuš Filip Ludvík, * 21. června 1982), je nejstarší syn krále Karla III. a jeho první manželky princezny Diany. Je následníkem britského trůnu a trůnů některých členských států Commonwealthu. Princ William je rytířem Podvazkového řádu a vzděláním magistr umění. Je také prezidentem Anglické fotbalové asociace.

Dne 16. listopadu 2010 oznámilo sídlo rodiny následníka trůnu Clarence House, ležící blízko Buckinghamského paláce, zasnoubení prince Williama s jeho dlouholetou přítelkyní Catherine Middletonovou. Jejich svatba se konala 29. dubna 2011 ve Westminsterském opatství.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 21. června 1982 v nemocnici Sv. Marie v Paddingtonu v Západním Londýně. Jako syn prince z Walesu (Karla III.) se stal druhým následníkem britského trůnu. Oficiálně byl oslovován „Jeho královská Výsost princ William z Walesu“. Je pojmenován po bratranci prince Charlese princi Williamovi z Gloucesteru, který tragicky zahynul v roce 1972. Ačkoli byl Charles o sedm let mladší, měl s bratrancem velmi blízký vztah. Jako dítě byl William rodiči oslovován Wombat, Camel nebo Wills.

William byl pokřtěn 4. srpna 1982, na 82. narozeniny své prababičky královny matky, arcibiskupem z Canterbury v Buckinghamském paláci. Celkem má šest kmotrů a kmoter, mj. to jsou královnina sestřenice princezna Alexandra nebo bývalý řecký král Konstantin II.

Přes svého dědečka z matčiny strany je William potomkem krále Karla II. Stuarta. Pokud se William stane králem, bude prvním britským panovníkem po královně Anně Stuartovně, který má předky z rodu Stuartovců.

William má mladšího bratra prince Harryho, který se narodil 15. září 1984.

Své první oficiální veřejné vystoupení si odbyl během návštěvy Cardiffu 1. dubna 1991. Po přistání šel se svými rodiči do cardiffské katedrály, kde se po prohlídce podepsal do návštěvní knihy.

Podporuje fotbalový klub Aston Villa FC.

Smrt matky, princezny Diany[editovat | editovat zdroj]

Princova matka princezna Diana zemřela 31. srpna 1997 při automobilové nehodě v Paříži. Její smrt přišla krátce po tom, co Diana strávila s oběma syny prázdniny v jižní Francii. V okamžiku matčina skonu se nacházeli oba princové, William a Harry, spolu s královnou Alžbětou II. a otcem, princem Charlesem, na zámku Balmoral ve Skotsku. Jejich otec je v noci probudil a sdělil jim smutnou zprávu o matčině smrti.

Na matčině pohřbu šel William spolu s dědečkem princem Philipem, otcem, bratrem a strýcem Charlesem hrabětem Spencerem za rakví své matky od Buckinghamského paláceWestminsterskému opatství.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

William navštěvoval nezávislé školy v jižní Anglii. Na střední školu chodil, jako většina členů britské královské rodiny, na prestižní Eton College, kde studoval zeměpis, biologii, matematiku a dějiny umění na A-level.[1] Byl také fotbalovým kapitánem.

Jako většina mladých Britů si po ukončení studia na Etonu vzal rok přestávky (angl. tzv. gap year). Stal se členem britské armády a účastnil se cvičení v Belize.[1] Část tohoto roku strávil také v jižním Chile jako dobrovolník organizace Releigh International, která pomáhá mladým lidem najít jejich celý potenciál. Obrázky, jak princ William čistí záchody, obletěly celý svět.[1]

Po roční pauze začal v roce 2001 navštěvovat Univerzitu v St Andrews ve Skotsku. Nejdříve byla jeho oborem historie umění, pak ale přešel na studium zeměpisu. Studium dokončil v roce 2005 a získal titul Master of Arts. Je to nejvyšší akademické ocenění, jakého se kdy následníkovi britského trůnu dostalo.[1] Na univerzitě užíval jméno William Wales.

Zaměstnání pilota[editovat | editovat zdroj]

Princ William nejprve pracoval jako pilot záchranné helikoptéry Sea King u britského Královského letectva.[1] V červenci 2015 začal létat jako pilot vrtulníku letecké záchranné služby East Anglian Air Ambulance.[2][3]

Oficiální povinnosti[editovat | editovat zdroj]

V 21 letech se jako druhý následník trůnu stal státním kancléřem (ten má za úkol zastupovat monarchu, když je v zahraničí). Poprvé takto sloužil, když byla královna na státní návštěvě v Nigérii v roce 2003.

V červenci 2005 poprvé reprezentoval královnu, a to jako královnu Nového Zélandu na oslavách konce druhé světové války v tomto členském státě Commonwealthu.

Princ je od května 2006 prezidentem Anglické fotbalové asociace.

Jako mnoho jeho předchůdců se William rozhodl sloužit v britské armádě. Dne 15. prosince 2006 absolvoval Královskou vojenskou akademii Sandhurst.

Princ William a bývalý britský premiér David Cameron byli v roce 2010 zapletení do korupčního skandálu FIFA.[4]

Od února 2011 je plukovníkem Irské gardy.

Vztah s Catherine Middletonovou[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 začala média probírat princův dlouhodobý vztah s jeho přítelkyní Catherine Middletonovou, jeho spolužačkou z univerzity, se kterou se začal stýkat v listopadu nebo prosinci 2003. Catherine nebo také Kate Middletonová navštívila princovo ukončení studia na Královské vojenské akademii dne 15. prosince 2006. To bylo poprvé, co se na nějaké významné akci objevila jako host prince Williama.

Dne 14. dubna 2007 média rozšířila zprávu, že se pár rozešel na prázdninách ve Švýcarsku. V červnu 2007 se ale opět objevili spolu na večírku. V červenci se pak Catherine Middletonová zúčastnila koncertu pro zemřelou princeznu Dianu na stadionu ve Wembley. V srpnu 2007 pak média oznámila, že princ a jeho přítelkyně se usmířili a obnovili svůj vztah. V říjnu společně navštívili Williamova otce a jeho ženu Camillu, vévodkyni z Cornwallu, ve Skotsku.

Manželství a rodina[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Svatba prince Williama a Catheriny Middletonové.

V říjnu 2010 se na dovolené v Keni pár zasnoubil. V listopadu byl oznámen sňatek na pátek 29. dubna 2011.[5][6] Svatba páru se uskutečnila podle plánu pod záštitou královské rodiny a Anglikánské církve v opatství Westminster.[7][8]

V prosinci 2012 vévodský pár oznámil, že očekává narození prvního potomka.[9] Dne 22. července 2013 se manželům narodil syn George Alexander Louis, který obdržel jako rodilý člen královské rodiny a budoucí následník trůnu titul "princ" a přídomek "z Cambridge" po svých rodičích. V pořadí následnictví britského trůnu a trůnu některých členských států Commonwealthu je princ George druhý. Při návštěvě Nového Zélandu v dubnu 2014 princ William naznačil, že princ George by brzy mohl mít sourozence.[10]

Dne 8. září 2014 oznámil Clarence House, že vévodkyně z Cambridge čeká druhého potomka. Dne 2. května 2015 se manželům narodila holčička. Jmenuje se Charlotte Elizabeth Diana a v pořadí následnictví britského trůnu je třetí.

Dne 4. září 2017 bylo oznámeno, že vévodkyně z Cambridge čeká třetího potomka. 23. dubna 2018 bylo oznámeno, že vévodkyně Catherine porodila chlapce, který ponese titul Jeho královská výsost princ z Cambridge. Jeho tři křestní jména byla oznámena 27. dubna a zní Louis Arthur Charles. Je čtvrtým v pořadí následnictví britského trůnu.

Tituly a jména[editovat | editovat zdroj]

Princ William hraje pólo

Příjmení[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1960 všichni potomci královny Alžběty II. a jejího manžela prince Phillipa užívají příjmení Mountbatten-Windsor, které kombinuje příjmení obou rodičů. Jako součást královské tradice ale William užíval během studia příjmení „Wales“. Jméno „Mountbatten-Windsor“ používají jenom potomci bez přímého nároku na trůn, jak královna Alžběta II. stanovila v tzv. „Letters Patent“.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se jeho otec princ Charles stal králem, na prince Williama automaticky přešly tituly vévoda z Cornwallu, vévoda z Rothesay, hrabě z Carricku a pán Ostrovů („Ostrovy“ je Hebridy).

Král Karel III. ve svém prvním televizním projevu udělil Wiliamovi titul princ z Walesu (a hrabě z Chesteru) jako prvnímu následníkovi trůnu.[13] Už dříve se o něm příležitostně mluvilo jako o „následníkovi trůnu“[14][15][16] (titul podle některých názorů patřil zároveň otci Charlesovi a synovi Williamovi). Tehdejší královna se v této věci údajně nevyjádřila.[17]

Předkové[editovat | editovat zdroj]

Z otcovy strany je William členem rodu Glücksburgů, kadetské pobočky rodu Oldenburgů, jednoho z nejstarších evropských královských rodů. Williamova babička z otcovy strany, královna Alžběta II., vydala dne 8. února 1960 královský patent, ve kterém prohlásila, že jeho otec je členem Windsorské dynastie.

Ze strany otce je spřízněn s většinou královských rodin v Evropě a ze strany jeho matky je spřízněn se Spencerovými.

 
 
 
 
 
Jiří I. Řecký
 
 
Princ Ondřej Řecký a Dánský
 
 
 
 
 
 
Olga Konstantinovna Ruská
 
 
Princ Philip, vévoda z Edinburghu
 
 
 
 
 
 
Louis Battenberg
 
 
Princezna Alice z Battenbergu
 
 
 
 
 
 
Viktorie Hesensko-Darmstadtská
 
 
Král Spojeného království, Karel III.
 
 
 
 
 
 
Jiří V.
 
 
Král Spojeného království, Jiří VI.
 
 
 
 
 
 
Marie z Tecku
 
 
Královna Spojeného království, Alžběta II.
 
 
 
 
 
 
Claude Bowes-Lyon
 
 
Lady Elizabeth Bowes-Lyon
 
 
 
 
 
 
Cecilia Nina Cavendish-Bentinck
 
William, princ z Walesu
 
 
 
 
 
Charles Spencer, 6th Earl Spencer
 
 
Albert Spencer, 7. hrabě Spencer
 
 
 
 
 
 
Margaret Baring
 
 
John Spencer, 8. hrabě Spencer
 
 
 
 
 
 
James Hamilton, 3rd Duke of Abercorn
 
 
Lady Cyntia Hamilton
 
 
 
 
 
 
Rosalind Hamilton, Duchess of Abercorn
 
 
Lady Diana Spencer
 
 
 
 
 
 
James Roche, 3rd Baron Fermoy
 
 
Maurice Roche, 4. baron Fermoy
 
 
 
 
 
 
Frances Ellen Work
 
 
Ctihodná Frances Roche
 
 
 
 
 
 
William Gill
 
 
Ruth Gill
 
 
 
 
 
 
Ruth Littlejohn
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince William of Wales na anglické Wikipedii.

 1. a b c d e Princ William se před čtyřicátinami na Den otců pochlubil fotkou s dětmi. iDNES.cz [online]. 2022-06-19 [cit. 2022-06-20]. Dostupné online. 
 2. ČTK. Princ William začal pracovat jako pilot letecké záchranné služby. Bude mít i noční. Lidovky.cz [online]. 2015-7-13. Dostupné online. 
 3. Princ William skončí jako pilot, čeká ho charita a královské povinnosti. iDNES.cz [online]. 2017-1-16. Dostupné online. 
 4. Skandál FIFA zasáhl i prince Williama. Novinky.cz [online]. Borgis, 2017-06-29 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. 
 5. Jsem moc rád, že Kate řekla ano, svěřil se princ William. Novinky.cz [online]. Borgis, 2010-11-16 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. 
 6. Prince William engaged to Kate Middleton, Mirror, 16. listopadu 2010. www.mirror.co.uk [online]. [cit. 17-11-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 20-11-2010. 
 7. William a Kate si řekli své "ano", den zakončili slavnostní večeří a tancem. Novinky.cz [online]. Borgis, 2011-04-29 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. 
 8. ON-LINE: Novomanželé William a Kate oslavují v královském paláci. Novinky.cz [online]. Borgis, 2011-04-29 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. 
 9. Princ William a Kate očekávají potomka. Novinky.cz [online]. Borgis, 2012-12-03 [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. 
 10. George. Bude mít sourozence. Metro Praha. Duben 2014, čís. 71, s. 12. Dostupné online. ISSN 1211-7811. 
 11. Archivovaná kopie. zahranicni.eurozpravy.cz [online]. [cit. 2011-04-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04. 
 12. a b ELSTON, Laura. How the royal family’s titles have now changed after the death of the Queen. INDEPENDENT [online]. 2022-09-08 [cit. 2022-09-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. a b HOLTON, Kate. King Charles names William and Kate the Prince and Princess of Wales. Reuters [online]. 2022-09-09 [cit. 2022-09-09]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Sledovali jsme ONLINE. V Londýně se oženil následník trůnu William. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2017-12-26]. Dostupné online. 
 15. Britové připravují novelu zákona o nástupnictví. Ve prospěch žen. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2017-12-26]. Dostupné online. 
 16. Princ, který umí vařit a nejstarší královská nevěsta | Lidé. Lidovky.cz [online]. 2011-04-29 [cit. 2017-12-26]. Dostupné online. 
 17. Princ Charles je rekordman v čekání na trůn. ČT24 [online]. 2011-04-20 [cit. 2022-04-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Charles Philip Arthur George
Znak z doby nástupu Princ z Walesu
William Arthur Philip Louis
od 2022
Znak z doby konce vlády Nástupce:
držitel titulu