Linie následnictví britského trůnu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Britská královská rodina
Britská královská rodina


Linie následnictví britského trůnu je uspořádaný seznam osob, které jsou oprávněny zasednout na trůn Spojeného království Velké Británie a Severního Irska za podmínek stanovených:

Zákon o nástupnictví z roku 1701 roku přiřkl právo na britský trůn Žofii Hannoverské a jejím potomkům. Současně vyloučil z následnictví všechny, kdož jsou katolického vyznání nebo si vezmou za manžela katolíka.

Do roku 2013 se pořadí následnictví stanovovalo podle následujících pravidel:

 • následníkem se mohou stát pouze osoby narozené v manželském svazku potomka kurfiřtky Žofie,
 • pořadí se řídí zásadou mužské primogenitury – všichni synové mají přednost před dcerami (z tohoto důvodu je Princezna Anna v pořadí až za svými mladšími bratry, vévodou z Yorku a hrabětem z Wessexu, a všemi jejich dětmi),
 • katolické vyznání nebo svatba s katolíkem vylučuje následnictví.

Na summitu Společenství národů v Perthu se 28. října 2011 členské státy zavázaly přijmout vhodná opatření k zavedení absolutního prvorozenství, ukončit vyloučení osob v manželství s římskými katolíky a provést další změny v pravidlech nástupnictví.[1] Tato změna si vyžádala úpravu ústavních zákonů 16 států Commonwealthu a novelizaci zákonů platných přes 300 let. S účinností Zákona o následnictví koruny platí od roku 2013 tyto úpravy:

 • zrušena mužská primogenitura – mladší syn narozený po 28. říjnu 2011 je v pořadí za starší dcerou,
 • sňatek s katolíkem není překážkou následnictví – změna se dotýká také sňatků uzavřených v minulosti, pokud dědic trůnu žije,
 • souhlas monarchy se svatbou je vyžadován pouze u prvních 6 kandidátů na trůn – sňatek uzavřený ostatními i bez souhlasu monarchy nevylučuje kandidáta ani jeho děti z následnictví.

Oficiálně není zveřejňován úplný seznam osob v linii následnictví britského trůnu, nicméně z výzkumu genealogů vyplývá, že v současnosti čítá linie následnictví několik tisíc osob.[2]

Linie následnictví[editovat | editovat zdroj]

Stav k 6. červnu 2023:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Line of succession to the British throne na anglické Wikipedii a Linia sukcesji do brytyjskiego tronu (50 pozycji) na polské Wikipedii.

 1. "Girls equal in British throne succession", BBC, 28 October 2011.
 2. Sonne, Paul (27. duben 2011). "Last in the Line of Succession, Ms. Vogel is Glad She Isn't Queen", The Wall Street Journal.
 3. Vnučka královny Alžběty II. porodila holčičku. Novinky.cz [online]. Borgis, 2014-01-17 [cit. 2014-01-17]. Dostupné online. 
 4. a b c d Na základě změn provedených Zákonem o následnictví koruny z roku 2013 ztratili Tane Lewis a Rufus Gilman, narození po 28. říjnu 2011, přednostní právo na pořadí v nástupnictví ve prospěch svých starších sester.
 5. Isabella Windsor christened at Kensington Palace in the same gown worn by Princess Charlotte [online]. Hello Magazine, 5 July 2016 [cit. 2017-01-06]. Dostupné online.