Linie následnictví nizozemského trůnu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nizozemská královská rodina
Nizozemská královská rodina
JV král
JV královna

Následnictví nizozemského trůnu probíhá nově od roku 1983 podle rovné primogenitury, tj. následníkem trůnu je prvorozený potomek krále bez ohledu na pohlaví. Do té doby používalo Nizozemsko jako následnický systém klasickou mužskou kognatickou primogenituru, tj. trůn dědil nejstarší syn krále popř. vnuk, poté mladší synové či vnuci a pokud nemá syny tak nejstarší dcera a poté mladší dcery.

Oranžsko-nasavští vládli jako dědiční místodržitelé v Nizozemí od roku 1747. Když bylo ustanoveno království roku 1814, byl také zaveden následnický řád, který stanovoval jako dědice trůnu nejstaršího syna krále popř. vnuka, poté mladší syny, poté bratry krále a poté jejich syny. Pouze až v případě že celý tento nejbližší okruh mužských příbuzných vymřel po meči mohla se královnou stát nejstarší dcera krále. V roce 1884 zemřel poslední syn krále Viléma III. a zároveň jediný mužský dědic princ Alexandr a dědicem trůnu se stala Vilémova dcera Vilemína. Zároveň bylo uzákoněno, že dcery krále mají přednost před bratry a synovci krále, tj. klasická mužská kognatická primogenitura.

V letech 18841967 nebylo v nizozemské královské rodině žádných mužských dědiců koruny. To se změnilo až s narozením prince Viléma Alexandra.

V roce 1922 bylo také uzákoněno, že následníkem trůnu může být pouze osoba, která je vzdálená maximálně tři stupně od krále.

Současná linie následnictví[editovat | editovat zdroj]

Linie následnictví nizozemského trůnu je následující:

Vilém I.Vilém II.Vilém III.Vilemína I.Juliána I.Beatrixkrál Vilém Alexandr

Související články[editovat | editovat zdroj]