Andrew, vévoda z Yorku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Princ Andrew, vévoda z Yorku
Britská královská rodina
Royal Coat of Arms of the United Kingdom.svg

  • JkV vévoda z Gloucesteru
    JkV vévodkyně z Gloucesteru
  • JkV vévoda z Kentu
    JkV vévodkyně z Kentu
  • JkV princ Michael z Kentu
    JkV princezna Michael z Kentu
  • JkV princezna Alexandra

Jeho královská Výsost vévoda z Yorku (Andrew Albert Christian Edward; 19. února 1960) je člen britské královské rodiny, třetí dítě a druhý syn královny Alžběty II. Je šestý v pořadí na britský trůn.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Buckinghamském paláci vládnoucí královně Alžbětě II. a jejímu manželovi princi Philipovi. Pojmenován je po svém dědovi z otcovy strany. Byl prvním dítětem narozeným vládnoucímu britskému monarchovi od nejmladší dcery královny Viktorie v roce 1857. Vystudoval prestižní školy v Anglii, Skotsku a Kanadě. Získal A-level z angličtiny, historie, ekonomiky a politických věd. Nikdy nešel na univerzitu, zvolil si raději Britannia Royal Naval College. V roce 1979 se stal členem Royal Navy, v roce 1982 se zúčastnil bojů ve válce o Falklandy.

Manželství a rozvod[editovat | editovat zdroj]

Dne 26. července 1986 se princ Andrew oženil se Sarah Margaret Fergusonovou. V den sňatku obdržel titul "vévody z Yorku". Spolu s manželkou se znali již od dětství.

Společně mají dvě dcery princeznu Beatrice (* 1988) a princeznu Eugenii (* 1990). Ke konci osmdesátých let ale začalo manželství vypadat nešťastně. V roce 1992 oba manželé oznámili, že budou žít odděleně. K rozvodu došlo v roce 1996. Rozvod proběhl přátelsky, dohodli se, že se budou střídat v péči o dcery. Oba jsou ale i nadále přáteli a bydlí blízko sebe.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Andrew, Duke of York na anglické Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Andrew, vévoda z Yorku ve Wikimedia Commons