Beatrice z Yorku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Beatrice z Yorku
Princezna britská
Portrét
Princezna Beatrice (2018)
Úplné jménoBeatrice Elizabeth Mary
Narození8. srpna 1988 (34 let)
Londýn, Spojené království
ManželEdoardo Mapelli Mozzi
PotomciSienna Mapelli Mozzi
RodWindsorové
OtecAndrew, vévoda z Yorku
MatkaSarah, vévodkyně z Yorku
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Britská královská rodina
Britská královská rodina


Princezna Beatrice (Beatrice Elizabeth Mary, * 8. srpna 1988, Londýn) je členka britské královské rodiny. Je starší dcerou prince Andrewa, vévody z Yorku a Sarah, vévodkyně z Yorku. V linii nástupnictví na britský trůn je devátá, její dcera pak desátá.

Beatrice, narozená v nemocnici v Portlandu v Londýně, navštěvovala školu St George's School v Ascotu, poté studovala na Goldsmiths College a promovala s bakalářským titulem v oboru historie. Před nástupem do softwarové společnosti Afiniti jako viceprezidentka pro strategická partnerství byla krátce zaměstnána na ministerstvu zahraničí a v Sony Pictures. Beatrice také soukromě spolupracuje s řadou charitativních organizací, včetně Teenage Cancer Trust a Outward Bound.

V roce 2020 dne 17. července se provdala za Edoarda Mapelliho Mozziho, developera nemovitostí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 8. srpna 1988 v Portland Hospital v Londýně v 8:18 ráno, jako dcera Andrewa, vévody z Yorku a Sarah, vévodkyně z Yorku. Je pátým vnoučetem královny Alžběty II. a prince Philipa, vévody z Edinburghu. Pokřtěna byla 20. prosince 1988 v Královské kapli St James's Palace a jejími kmotry byly David Armstrong-Jones, vikomt Linley (bratranec jejího otce), Jane, vévodkyně z Roxburghe, baron Peter Palumbo, John Greenall a Henry Cotterell. Byla pojmenována po nejmladší dceři královny Viktorie princezně Beatrice. V dětství u ní byla zjištěna dyslexie.

Své základní vzdělání získala na Upton House School ve Windsoru a Coworth Park School. Dále studovala na St George's School, Ascot. Roku 2008 začala studovat historii na Goldsmiths, toto studium ukončila roku 2011 s bakalářským titulem.

Zúčastňuje se zcela všech královských akcí.

Beatrice a jejímu manželovi Edoardovi se dne 18. září 2021 narodila dcera Sienna Elizabeth Mapelli Mozzi v Chelsea and Westminster Hospital v Londýně. Jedná se o dvanácté pravnouče královny Elizabeth II.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

Jako vnučka mužské linie panovníka byla Beatrice při narození známá jako „Její královská výsost princezna Beatrice z Yorku“, přičemž územní označení pocházelo z titulu jejího otce, vévody z Yorku.[1] Od jejího manželství je označována jako „Její královská výsost princezna Beatrice, paní Edoardo Mapelli Mozzi“.

Autorizované články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Beatrice of York na anglické Wikipedii.

  1. Court Circular. The Royal Family [online]. [cit. 2021-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]