Beatrice z Yorku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beatrice z Yorku
Princezna britská
Portrét
Princezna Beatrice (vpravo) se sestrou Eugenií
Úplné jménoBeatrice Elizabeth Mary
Narození8. srpna 1988 (34 let)
Londýn, Spojené království
ManželEdoardo Mapelli Mozzi
PotomciSienna Mapelli Mozzi
RodWindsorové
OtecAndrew, vévoda z Yorku
MatkaSarah, vévodkyně z Yorku
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Britská královská rodina
Britská královská rodina


Její královská Výsost princezna Beatrice, paní Edoardo Mapelli Mozzi (Beatrice Elizabeth Mary, * 8. srpna 1988, Londýn) je členka britské královské rodiny. Je starší dcerou prince Andrewa, vévody z Yorku a Sarah, vévodkyně z Yorku. V linii nástupnictví na britský trůn je devátá, její dcera pak desátá.

Beatrice, narozená v nemocnici v Portlandu v Londýně, navštěvovala školu St George's School v Ascotu, poté studovala na Goldsmiths College a promovala s bakalářským titulem v oboru historie. Před nástupem do softwarové společnosti Afiniti jako viceprezidentka pro strategická partnerství byla krátce zaměstnána na ministerstvu zahraničí a v Sony Pictures. Beatrice také soukromě spolupracuje s řadou charitativních organizací, včetně Teenage Cancer Trust a Outward Bound.

V roce 2020 dne 17. července se provdala za Edoarda Mapelliho Mozziho, developera nemovitostí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 8. srpna 1988 v Portland Hospital v Londýně v 8:18 ráno, jako dcera Andrewa, vévody z Yorku a Sarah, vévodkyně z Yorku. Je pátým vnoučetem královny Alžběty II. a prince Philipa, vévody z Edinburghu. Pokřtěna byla 20. prosince 1988 v Královské kapli St James's Palace a jejími kmotry byly David Armstrong-Jones, vikomt Linley (bratranec jejího otce), Jane, vévodkyně z Roxburghe, baron Peter Palumbo, John Greenall a Henry Cotterell. Byla pojmenována po nejmladší dceři královny Viktorie princezně Beatrice. V dětství u ní byla zjištěna dyslexie.

Své základní vzdělání získala na Upton House School ve Windsoru a Coworth Park School. Dále studovala na St George's School, Ascot. Roku 2008 začala studovat historii na Goldsmiths, toto studium ukončila roku 2011 s bakalářským titulem.

Zúčastňuje se zcela všech královských akcí.

Beatrice a jejímu manželovi Edoardovi se dne 18. září 2021 narodila dcera Sienna Elizabeth Mapelli Mozzi v Chelsea and Westminster Hospital v Londýně. Jedná se o dvanácté pravnouče královny Elizabeth II.

Tituly[editovat | editovat zdroj]

Jako vnučka mužské linie panovníka byla Beatrice při narození známá jako „Její královská výsost princezna Beatrice z Yorku“, přičemž územní označení pocházelo z titulu jejího otce, vévody z Yorku.[1] Od jejího manželství je označována jako „Její královská výsost princezna Beatrice, paní Edoardo Mapelli Mozzi“.

Autorizované články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Beatrice of York na anglické Wikipedii.

  1. Court Circular. The Royal Family [online]. [cit. 2021-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]