Přeskočit na obsah

Vévoda z Yorku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Princ Andrew, vévoda z Yorku

Vévoda z Yorku (anglicky Duke of York, občas zkracován na "DOY") je anglický, respektive britský šlechtický titul patřící členům královské rodiny.

Od 15. století bývá tento titul udělován druhorozenému synovi vládnoucího anglického (dnes britského) monarchy. Jeho skotským ekvivalentem je titul vévody z Albany, ve Franci je to potom titul vévody z Berry. V období kolonizování a Zákona o unii byla vytvořena pozměněná varianta tohoto titulu, a to titul vévody z Yorku a Albany. Jeho nositel byl tedy jak vévodou z Yorku, tak vévodou z Brity okupované Albany.

Od krále Eduarda IV. žádný z jeho nositelů nepředal titul vévody z Yorku svému synovi, protože buď zemřeli bez potomků nebo se stali oni sami králi Anglie či Velké Británie. Prvním vévodou z Yorku byl samotný zakladatel rodu Yorků – Edmund z Langley, syn krále Eduarda III. Po Edmundovi zdědil titul jeho starší syn Eduard z Norwiche, který zemřel bez potomků a titul vévody z Yorku zdědil jeho synovec Richard Plantagenet, mimo jiné otec králů Eduarda IV. (jehož syn Richard byl také vévodou z Yorku, ale zemřel bez potomků; společně se svým bratrem Eduardem V. byl jedním z princů z Toweru) a Richarda III. a praděd krále Jindřicha VIII. Tudora, který před tím, než se stal králem, byl jako druhorozený syn rovněž vévodou z Yorku.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

V současné době je úřadujícím vévodou z Yorku druhorozený syn královny Alžběty II. a prince Philipa, princ Andrew. Ten má ze svého manželství se Sarah Fergusonovou dvě dcery – princezny Beatrici a Evženii. Nebude-li mít Andrew žádného mužského dědice, vrátí se jeho titul zpět ke koruně.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]