Sofie z Gloucesteru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sofie z Gloucesteru
Portrét
Princezna Sofie Matylda, William Beechey, 1803–1805
Úplné jménoSofie Matylda
Křest26. června 1773
Narození29. května 1773
Mayfair
Úmrtí29. listopadu 1844
Blackheath
PohřbenaKaple svatého Jiří ve Windsoru, 10. prosince 1844
DynastieHannoverská dynastie
OtecVilém Jindřich, vévoda z Gloucesteru a Edinburghu
MatkaMarie Walpole
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sofie z Gloucesteru (Sofie Matylda; 29. května 1773, Mayfair29. listopadu 1844, Londýn) byla pravnučka britského krále Jiřího II. a neteří krále Jiřího III.

Život[editovat | editovat zdroj]

Princezna Sofie jako malé dítě.

Princezna Sofie se narodila na Grosvenor Street v oblasti Mayfair jako dcera prince Viléma Jindřicha, vévody z Gloucesteru a Edinburghu, třetího syna Fridricha Ludvíka, prince z Walesu. Její matkou byla vévodkyně Marie, rozená Walpole, nemanželská dcera sira Edwarda Walpola.

Pokřtěna byla Charlesem Mossem, biskupem ze St Davids, 26. června 1773 v soukromí přijímacího pokoje v londýnském domě rodičů, Gloucester House. Jejími kmotry byli její strýc vévoda z Cumberlandu, jeho manželka, vévodkyně Anne, a teta, dánská a norská královna (zastoupena zmocněncem). Král byl požádán, aby se stal kmotrem, ale odmítl, rozrušen sňatkem svého bratra s Marií Walpoleovou, prostou občankou a nemanželskou dcerou.

Sofie byla považována za možnou nevěstu svého bratrance vévody z Clarence (později vládl jako britský král Vilém IV.), ale pro tento sňatek nevyjádřila žádné nadšení.

Asi od roku 1805 žila v Gloucester Lodge na londýnské Gloucester Road a zůstala tam i po matčině smrti v roce 1807, v roce 1809 však dům prodala Georgi Canningovi. Žila také v New Lodge ve Winkfieldu u Windsoru v Berkshire.

V roce 1811 navštívila se svým bratrem vévodou z Gloucesteru Královskou eskadru jachet v Northwoodu na ostrově Wight. Na jejich počest tam byl pojmenován Gloucester Hotel.

Od roku 1816 nosila titul ranger (lesník) Greenwich Parku a žila v Ranger's House v Blackheathu v Londýně.

Sofie se v roce 1831 stala patronkou přímořského města St Leonards-on-Sea, kde pobývala v Gloucester Lodge na Quarry Hill. Stavba původně nesla název Castellated Villa, ale na její počest byla přejmenována na Gloucester Lodge.

Sofie zemřela 29. listopadu 1844 ve věku 71 let v Ranger's House v Blackheathu neprovdána. Pohřbena byla v kapli svatého Jiří ve Windsoru.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 29. května 1773 – 22. července 1816ː Její Výsost princezna Sofie z Gloucesteru
  • 22. července 1816 – 29. listopadu 1844ː Její královská Výsost princezna Sofie z Gloucesteru

Jako pravnučka v britského krále Jiřího II. v mužské linii nesla Sofie od narození titul Výsost. 22. července 1816 se její bratr Vilém Frederik, vévoda z Gloucesteru a Edinburghu, oženil s jejich sestřenicí Marií, dcerou krále Jiřího III. Ve svatební den udělil princ regent vévodovi z Gloucesteru titul královská Výsost. Následně obdržela Sofie stejnou hodnost jako její bratr.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Sophia of Gloucester na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]