Karolina Alžběta Hannoverská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karolina Alžběta Hannoverská
Princezna Velké Británie
Karolina Alžběta Hannoverská
Karolina Alžběta Hannoverská
Úplné jméno Karolina Alžběta Hanoverská
Narození 10. června 1713
Hannover
Úmrtí 28. prosince 1757 (ve věku 44 let)
Londýn
Pohřbena Westminsterské opatství
Rod Hannoverové
Otec Jiří II.
Matka Karolina z Ansbachu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Karolina Britská (Karolina Alžběta; 10. června 1713, Hannover28. prosince 1757, Londýn) byla čtvrté dítě a třetí dcera Jiřího II.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Karolina[1][2] se narodila 10. června 1713 v paláci Herrenhausen v Hanoveru. Její otec Jiří Augustus dědičný princ Hanoveru byl nejstarším synem Jiřího kurfiřta Hanoveru. Její matka Karolina z Ansbachu byla dcerou Jana Frederika markraběte Braniborsko-Ansbašského. Jako vnučka kurfiřta Hanoveru měla titul Její Jasnost Princezna Karolina Hannoverská. Podle Act of Settlement 1701 byla sedmá v pořadí nástupnictví na Britský trůn. Pokřtěna byla den po jejím narození v Paláci Herrenhausen.[3]

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1714 zemřela královna Anna Stuartovna a její dědeček se stal králem Velké Británie a její otec Princem z Walesu. Se svou matkou a staršími sestrami Annou a Amélií se přestěhovala do Velké Británie a usídlily se v londýnském St James's Palace. Tohoto roku získala titul Její královská Výsost princezna Karolina. Roku 1727 zemřel její dědeček a na jeho místo nastoupil její otec jako Jiří II. Dokumenty z ledna až února roku 1728 ukazují její velkorysost kdy přispívala dobročinným organizacím.

Roku 1722 její matka která měla progresivní myšlenky nechala Karolinu a její sestru Amélii očkovat proti neštovicím způsobem variolace který do Anglie přinesly z Konstantinopole lady Mary Wortley Montagu a Charles Maitland.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Karolina prožívala nešťastnou lásku k ženatému dvořanovi Johnu Herveyovi. Lord Hervey byl bisexuál, který možná měl poměr s Karolininým starším bratrem princem Frederikem a byl romanticky spojen s několika dvorními dámami. Když roku 1743 Hervey zemřel, Karolina odešla do St James's Palace, který až do konce jejího života byl přístupný jen rodině a nejbližším přátelům.

Z jeho smrti byla nešťastná a chtěla zemřít. Zemřela 28. prosince 1757 svobodná a bezdětná, a to ve věku 44 let. Pohřbena byla ve Westminsterském opatství.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Caroline of Great Britain na anglické Wikipedii.

  1. London Gazette[nedostupný zdroj]
  2. London Gazette[nedostupný zdroj]
  3. Yvonne's Royalty Home Page: Royal Christenings. users.uniserve.com [online]. [cit. 2015-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-27.