Karolina Alžběta Hannoverská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karolina Alžběta Hannoverská
Princezna Velké Británie
Karolina Alžběta Hannoverská
Karolina Alžběta Hannoverská
Úplné jméno Karolina Alžběta Hanoverská
Narození 10. června 1713
Hannover
Úmrtí 28. prosince 1757 (ve věku 44 let)
Londýn
Pohřbena Westminsterské opatství
Rod Hannoverové
Otec Jiří II.
Matka Karolina z Ansbachu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Karolina Britská (Karolina Alžběta; 10. června 1713, Hannover28. prosince 1757, Londýn) byla jako dcera britského krále Jiřího II. britská princezna.


Mládí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Karolina[1][2] se narodila 10. června 1713 v paláci Herrenhausen v Hannoveru jako čtvrté dítě a třetí dcera z devíti potomků Jiřího Augusta, dědičného prince Hannoveru. Její otec byl nejstarším synem hannoverského kurfiřta Jiřího I., matka Karolina z Ansbachu byla dcerou Jana Frederika markraběte Braniborsko-Ansbašského. Jako vnučka kurfiřta Hannoveru měla titul Její Jasnost Princezna Karolina Hannoverská. Podle Act of Settlement 1701 byla sedmá v pořadí nástupnictví na Britský trůn. Pokřtěna byla den po jejím narození v Paláci Herrenhausen.[3]

Velká Británie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1714 zemřela královna Anna Stuartovna. Dědeček Karoliny Alžběty se stal králem Velké Británie a její otec Princem z Walesu. Se svou matkou a staršími sestrami Annou a Amélií se přestěhovala do Velké Británie a usídlily se v londýnském St James's Palace. Tohoto roku získala titul Její královská Výsost princezna Karolina.

Roku 1722 její matka, která měla progresivní názory, nechala Karolinu a její sestru Amélii očkovat proti černým neštovicím způsobem variolace, který do Anglie přinesli z Konstantinopole lady Mary Wortley Montagu a Charles Maitland.

Roku 1727 zemřel Karolinin děd a na trůn Velké Británie nastoupil její otec jako Jiří II. Dokumenty z ledna až února roku 1728 ukazují její velkorysost, s jakou přispívala dobročinným organizacím.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Karolina prožívala nešťastnou lásku k ženatému dvořanovi Johnu Herveyovi. Lord Hervey byl bisexuál, který patrně měl poměr s Karolininým starším bratrem princem Frederikem a byl romanticky spojen i s několika dvorními dámami. Když roku 1743 Hervey zemřel, Karolina, která byla z jeho smrti byla nešťastná a chtěla zemřít rovněž, se stáhla do St James's Palace, který až do konce jejího života byl přístupný jen rodině a nejbližším přátelům.

Zemřela ve věku 44 let 28. prosince 1757, svobodná a bezdětná. Pohřbena byla ve Westminsterském opatství.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Caroline of Great Britain na anglické Wikipedii.

  1. London Gazette[nedostupný zdroj]
  2. London Gazette[nedostupný zdroj]
  3. Yvonne's Royalty Home Page: Royal Christenings. users.uniserve.com [online]. [cit. 2015-09-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-27.