Marie Hannoverská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Hannoverská
Narození 5. března 1723
Londýn
Úmrtí 14. ledna 1772 (ve věku 48 let)
Hanau
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1897813
Manžel/ka Fridrich II. Hesensko-Kasselský
Děti Vilém I. Hesensko-Kasselský, Karel Hesensko-Kasselský a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ61207
Rodiče Jiří II. a Karolina z Ansbachu
Příbuzní bratři Frederik Ludvík Hannoverský, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ216300, Vilém August Hannoverský a Jiří Vilém Hannoverský
sestry Luisa Hannoverská, Karolina Alžběta Hannoverská, Anna Hannoverská a Amélie Sofie Hanoverská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Hannoverská, známá též jako Marie Hesensko-Kasselská (5. března 1723, Londýn14. února 1772, Hanau) byla rodem britská princezna a sňatkem landkraběnka hesensko-kasselská.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Marie se narodila jako předposlední z osmi dětí britského krále Jiřího II. a jeho manželky Karoliny z Ansbachu.

28. června roku 1840 se provdala za hesensko-kasselského landkraběte Fridricha II. Z manželství vzešli čtyři potomci; první syn však zemřel v kojeneckém věku:

V roce 1749 její manžel konvertoval ke katolické víře; to mělo za následek odmítavý postoj Marie a jeho otce, landkraběte Viléma VIII. Hesensko-Kasselského. Mariiny děti byly vychovány na základě kalvinismu a manželství bylo v roce 1754 rozloučeno. V roce 1756 přesídlila Marie se syny do Dánska, aby se zde starala o osiřelé děti své sestry Luisy, která zemřela v roce 1751.

V roce 1760 její manžel Fridrich zdědil titul landkraběte a Marie se oficiálně stala landkraběnkou, i když byla od něj odloučena.

V letech 1760-1764 byla regentkou hrabství Hanau-Münzenberg, jež se v roce 1764 formálně přičlenilo k Hesensku-Kasselsku pod vládou jejího syna Viléma IX./I. Hesensko-Kasselského. Landkrabě Vilém VIII. rozhodl, že hrabství bude připojeno, až se vlády ujme jeho vnuk; byl to prostředek trestu jeho synovi Frederikovi II. za jeho konverzi.

Svá poslední léta prožila většinou na zámku Ruppenheim v Offenbach am Main. Zemřela v roce 1772 v Hanau; zde byla i pohřbena v kostele sv. Marie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]